Sığacık Gezi Rehberi

Sığacık'ta gezilecek yerler ve Sığacık'ın tarihi mekanlarını merak eden okuyucularımız için, Sığacık'ta ne yenir, Sığacık'ta ne alınır gibi tüm bilgileri öğrenebileceğiniz Sığacık gezi rehberini sizin için hazırladık.

Sığacık Hakkında Bilinmesi Gerekenler:

Ege'nin doğal ve tarihi dokusunu devam ettiren son kalelerinden biri olan Sığacık, doğal bir sit alanıdır. Tarihte 12 Ion kentinin sanat merkezi olan tanrılar anlamına gelen Teos ve Dionysos Tapınağı buradadır.

Sığacık Nerededir?

Sığacık, İzmir yarımadasının güneyinde bulunur.

Sığacık'a Ne Zaman Gidilir?

Sığacık'ta tipik bir Akdeniz iklimi görülür. Yazlarısıcak ve kurak, kışları ise soğuk ve yağışlı geçer.

Deniz tatili için en uygun zaman Mayı ve Ekim ayları arasıdır.

Sığacık'a Nasıl Gidilir?

Özel araç ile İzmir-Çeşme yolundan devam edilip Seferihisar gişelerden çıkınca 20 kilometre sonra ulaşılabilir. Üçkuyular Otobüs Terminali'nden Seferihisar merkeze dolmuş bulabilirsiniz. Bölgeye belediye otobüsü de bulunuyor.

Sığacık'ta Nerede Kalınır?

Sığacık'ta kaleiçinde, merkeze yakın Akkum Plajı çevresinde olmak üzere pek çok otel ve pansiyon gibi konaklama seçenekleri vardır.

Sığacık'ta Gezilecek Yerler

16. yüzyıldan kalmış olan tarihi Sığacak Kalesi, Mustafa Efendi Türbesi, Sığacık Kaleiçi, Teos Antik Kenti, doğal güzellikleri ve serin denizi ile Akkum Plajı, Akarca Plajı.

Sığacık'ta Ne Yenir?

Sığacık'ta yiyebileceğiniz en güzel yemek alternatifi deniz ürünleridir. Balık önerisi isteyenler için fangri, mercan, çipura ve barbunu önerebiliriz.

Ayrıca yerlilerin kendi evlerinde yapıp getirdikleri sattıkları Sığacık Organik Pazarında hem sağlıklı yemeklerin tatlarına bakabilir hem de doğal ve sağlıklı organik ürünleri satın alabilirsiniz.

Sığacık Gece Hayatı

Sığacık, kazandığı ''cittaslow'' yani ''sakin şehir'' ünvanına yakışır bir şekilde geceleri de oldukça sakin ve huzurlu. Sığacık'ta gürültülü müzik ve gece eğlencelerini bulamazsınız. Burada muhteşem deniz manzarası eşliğinde içkinizi yudumlayarak nefis bir akşam yemeği yiyebilir ve sonrasında sahilde güzel bir yürüyüş yapabilirsiniz.

Sığacık'tan Ne Alınır?

Sığacık Organik Pazarından doğal ve organik ürünleri satın alıp evinize götürebilirsiniz. Mandalina buraya has olduğundan ilk alınabileceklerden biri. Ayrıca Kaleiçi'nden hoş takılar, otantik kıyafetler ve hediyelik ürünler alınabilecek diğer ürünler arasında.

Sığacık Festivaller

Eylül – Seferihisar Mandalina Festivali