Sarıgerme Gezi Rehberi


Sarıgerme'te gezilecek yerleri ve Sarıgerme'nin tarihi mekanlarını merak eden okuyucularımız için, Sarıgerme'de ne yenir, Sarıgerme'den ne alınır gibi tüm bilgileri öğrenebileceğiniz Sarıgerme gezi rehberini sizin için hazırladık.

Sarıgerme Hakkında Bilinmesi Gerekenler:

Eşsiz güzellikteki doğası ve geçmişten günüme kadar gelmiş tarihi sizi kucaklar. Ege ve Akdeniz'in buluştuğu yerde denizi sığdır. Asıl yerleşim yeri sahilden 850 metre içerde olan Osmaniye Köyü'dür. Mavi bayraklı denizinde incecik ve altın kumlara sahip bir kumsalı vardır.

Sarıgerme Nerededir?

Sarıgerme Muğla iline bağlı Ortaca ilçesinde yer alır. Dalaman Havaalanı'na 12 kilometre uzaklıktadır.

Sarıgerme Gezilecek Yerler

Doğanın güzelliklerini cümertçe sunduğu Sarıgerme'nin oldukça cazip bir deniz ve kıyı şeridi mevcut. Bir mil açıkta ise bir nevi dalgakıran vazifesi gören Babaada bulunuyor. İber Otel'in İnce kumlu kumsalında Pisilis Antik Kenti'nin kalıntılarını görebilirsiniz. Oamaniye Köyü'nün çarşısından çekçek arabaları ile 5 dakika sonra sahile gidebilirsiniz. Osmaniye Köyü çarşısında restoran, bar, hediyelik eşya ve halıcı dükkanları, kuyumcu yer alıyor.

Aşı Koyu: Ovacık Köyü üzerinden toprak yoldan gidebileceğiniz Aşı Koyu, Dişibilmez-Karaburun arasında bulunuyor.

Sarıgerme'de Nerede Kalınır?

Sarıgerme sahilinde 5 yıldızlı birkaç otel bulunuyor. Osmaniye Köyü'nde pansiyon, apart otel ve motel bulunuyor. Kamp yapmak isteyenler içinse Sarısu'da kamp alanları mevcut.

Sarıgerme'ye Nasıl Gidilir?

Sarıgerme'ye İstanbul'dan gidecekler Dalaman Havaalanı'ndan mesafesi sadece 12 kilometre olan yolu taksiyle katedebilirsiniz. Özel aracı ile gelenler için Köyceğizi geçtikten sonra Ortaca'ya sapıp, Sarıgerme yoluna girebilir ve Sarıgerme!ye varabilirsiniz. Ortaca'dan 15-20 dakikada bir kalkan otobüsle Sarıgerme'ye gelebilirsiniz.

Sarıgerme'de Ne Yenir

Sarıgerme'de 5 yıldızlı otellerde gerçekten yok yok. Havyar ve çiçek balını tatmadan dönmeyin. Sarıgerme'deki restoranlarda taze balık ve deniz ürünleri bol miktarda bulunur.

Sarıgerme Gece Hayatı

Sarıgerme'nin yerleşim alanı olan Osmaniye Köyü'nde Pascha Disco saat 24.00'de açılıyor. Bu açık hava diskosunun ses kalitesi oldukça iyi.

Sarıgerme'de Alışveriş

Her pazar saat 08.00 ile 17.00 arasında Sarıgerme halk pazarını gezebilirsiniz. Bu pazarda hem yörede yetişen doğal ürünleri hem de turistik eşyaları bulabilirsiniz.

Bahar aylarında bölgede narenciye çiçekleri açtığından etrafa müthiş bir narenciye kokusu hakim oluyor. Yöreye has havyar ve çiçek balı oldukça meşhur ve aynı zamanda lezzetli. Giderken yanınızda götürebilirsiniz.

Sarıgerme Faydalı Bilgiler

Sarıgerme'de birçok su sporunu yapmanız mümkün. Bunlardan bazıları rüzgar sörfü, ringo, banana, yelkenli ve parasailing. Günübirlik gezilerle İztuzu plajına, Fethiye ve Göçek'e gidebilir ya da Dalyan'da çamur banyosu yapılabilir.