Pamukkale Gezi Rehberi

Pamukkale'de gezilecek yerler ve Pamukkale'nin tarihi mekanlarını merak eden okuyucularımız için, Pamukkale'de ne yenir, Pamukkale'den ne alınır gibi tüm bilgileri öğrenebileceğiniz Pamukkale gezi rehberini sizin için hazırladık.

Pamukkale Hakkında Bilinmesi Gerekenler:

Denizli'ye bağlı olan Pamukkale'nin travertenleri ve şifalı kaplıcaları bu bölgede bulunur. Tarihi antik kent kalıntıları ve kireçli sulardan oluşan traverten sekilerinin bulunduğu köy ve çevresidir.

Dünya'nın birkaç doğal alanından biri olan Pamukkale'deki travertenleri kalsiyum oksit içeren termal sular oluşturur. Pamukkale yakınında olan Hierapolis antik kenti şehrin güzelliğine güzellik ekler niteliktedir. Pamukkale'de traverten ve tarihi gezinin yanında yamaç paraşütü, su sörfü, dağ yürüyüşü ve jeep safari için de gayet uygundur.

Pamukkale Nerededir?

Denizli'nin 19 ilçesinden biri olan Pamukkale, Denizli il merkezinin 22 kilometre kuzeyinde yer alır.

Pamukkale'ye Ne Zaman Gidilir?

Pamukkale'de hem Akdeniz iklimi hem de karasal iklim hakimdir. Sıcaklık Ege bölgesi beldeleri kadar sıcak değildir ve nispeten serindir. Yaz aylarında hava sıcaklığı 30 dereceyi görmez. Kışın ise 5 derecelerde seyreder, yani oldukça soğuktur.

Birçok doğal ve kültürel güzelliği olan Pamukkale'ye her mevsim gitmek mümkündür. Ancak yağışlı havaya rastlamak istemeyenler tercihlerini Mayıs-Ekim ayları arasında yapabilirler.

Pamukkale'ye Nasıl Gidilir?

Uçakla gitmek için 70 kilometre uzaklıktaki Denizli Çardak Havalimanı'na gidebilir ve buradan Pamukkale'ye minibüsler ile ulaşılabilir.

Tren ile seyahat edecekler İstanbul-Denizli tren seferi ile 12 saatte Denizli'ye varabilir, tren garından ise yarım saatte minibüs, otobüs ya da taksi ile ulaşabilirler.

Pamukkale'ye özel aracınız ya da seyahat şirketlerinin otobüsleri ile ulaşılabiliyor.

Pamukkale'de Nerede Kalınır?

Pamukkale'de konaklama seçenekleri oldukça çeşitlidir. Hem şehir merkezinde hem de Karahayıt'ta 5 yıldızlı otellerden, butik otellere ve pansiyonlara kadar her türlü konaklama alternatifi bulunur.

Pamukkale'de Ulaşım

Pamukkale'de ulaşım gayet rahat bir şekilde, her semte minibüsler, belediye halk otobüsleri ve taksilerle sağlanıyor.

Pamukkale'de Gezilecek Yerler

Pamukkale Tarevertenler tabi ki gezilmesi gereken yerlerin başında geliyor. Bununda yanında tarihi güzelliklerden olan Hierapolis ve Laodikya Antik Kentleri ve St. Philippe Martyrion ve Yeşildere Şelalesi, Kartal Gölü, Acıgöl, Keleoğlan ve Kaklık Mağaraları gittiğinizde görmeniz gereken yerlerden..

Pamukkale'de Ne Yenir?

Pamukkale'de Denizli mutfağında hakim olan yöreye has sebze ve et yemekleri yaygın olarak yapılıyor. Bunlardan bazıları; un çorbası, yoğurtlu patlıcan gömmesi, kuzu kapama, güveçte mantar, Buldan kapaması, ayran ufaklaması olarak sayılabilir. Pamukkale'ye gitmişken bu harika tatları denemeyi ihmal etmeyin.

Pamukkale Gece Hayatı

Pamukkale diğer turistik noktalar kadar hareketli gecelere sahip değildir. Ancak merkezde birçok restoran, kafe ve bar bulunur. Ayrıca çevre otellerin barları ve restoranları da gece gezmesi için seçenekler arasındadır.

Pamukkale'den Ne Alınır?

Pamukkale, Buldan kumaşları, giysileri gibi ev tekstil ürünleri bakımından çok ünlüdür. Bunun yanında el yapımı cam ve toprak ürünler, Çalkarası üzümü ile yapılmış şarap meşhurdur. Pamukkale'den Denizli simgesi olan horoz figürünü taşıyan objeler ile süslenmiş hediyelik eşyaları satın alabilirsiniz.

Pamukkale Festivaller

Mayıs – Denizli Bisiklet Festivali

Haziran – Pamukkale Festivali

Ağustos – Leodikeia-Aphrodisas Gençlik ve Spor Festivali