Marmaris Gezi Rehberi


Marmaris'te gezilecek yerleri ve Marmaris'in tarihi mekanlarını merak eden okuyucularımız için, Marmaris'te ne yenir, Marmaris'ten ne alınır gibi tüm bilgileri öğrenebileceğiniz Marmaris gezi rehberini sizin için hazırladık.

Marmaris Hakkında Bilinmesi Gerekenler:

Ege'nin incisi Marmaris, çevresindeki diğer tatil beldelerine nazaran turizm bakımından oldukça gelişmiştir. Kültürel ve doğal güzellikleri, koyları ve limanı ile meşhurdur. Mavi ve yeşil rengin hakim olduğu Marmaris, çam ormanları ile kaplı mis gibi bir havaya sahiptir.

Marmaris Nerededir?

Muğla iline bağlı olan Marmaris, Ege Bölgesi'nde yer almaktadır. Marmaris dünyanın en uzun doğal limanı konumundadır. Doğuda Köyceğiz, batıda ise Datça bulunur.

Marmaris'e Ne Zaman Gidilir?

Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü Marmaris'te yazlar oldukça sıcak ve kurak, kışlar ise ılıman ve yağışlı geçer.

Marmaris'e Nasıl Gidilir?

Marmaris'e hava yolu ile ulaşmak isterseniz, en yakın havaalanı olan Dalaman Havalimanı'na geldikten sonra, kara yolu ile Marmaris'e yaklaşık olarak 1,5 saatte varabilirsiniz.

Otobüs ile ulaşmak isterseniz, seyahat firmalarının otobüsleri ile örneğin İstanbul'dan 13 saattete, Ankara'dan 10 saatte ve İzmir'den 5 saatte Marmaris'e varabilirsiniz.

Marmaris'te Nerede Kalınır?

Marmaris turistik bir yer olduğundan bölgede çok sayıda konaklama seçeneği mevcut. Favori konaklama mekanıysa İçmeler Koyu, bu bölgede çok sayıda otel ve pansiyon bulabilirsiniz. . Tatilinizde mavinin ve yeşilin tadına varmak istiyorsanız bu alternatifin yanında biraz daha sakin bir yer tercihi olanlar için Turunç Koyu çevresindeki pansiyon ve otellerdeki konaklama seçeneklerini önerebiliriz.

Marmaris'te Ulaşım

Marmaris'te ulaşım otobüs, dolmuş ve kiralık araba ile oldukça rahat bir şekilde sağlanmakta. Bunun dışında teknelerle de bazı koylara gidebilirsiniz.

Marmaris'te Gezilecek Yerler

Marmaris'te doya doya gezebileceğiniz ve hayran olacağınız yerleri şöyle sıralayabiliriz; üzeri müthiş bir seyir yeri olan ve adı Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesi'nde geçmiş Tarihi Marmaris Kalesi. Kaleye Marmaris Limanından yürüyerek gidebilirsiniz.

Avrupa'nın en büyük su parkı olan Adaland Water Park'a ev sahipliği yapan ve hem dolmuşla hem de botlarla ulaşabileceğiniz İçmeler'in hem eşsiz doğası hem de altın renkli kumları sizi büyüleyecek. Marmaris'te doğayla iç içe diğer görülmesi gereken mekanlar ise Kumlubük, Selimiye, Orhaniye - Kızkumu, Kelopatra Plajı, Turunç, İçmeler, Hisarönü, Bayır, Çiftlik, Söğüt, Bozburun'dur.

Marmaris'te Ne Yenir?

Marmaris'te ne yenir sorusuna yanıt veren Ege mutfağının nefis tatlarını bünyesinde bulunduran Marmaris'teki restoranlarda deniz mahsülleri ve zeytinyağlılar baş köşededir. Ege mutfağının yanında dünya mutfağından seçenekleri de menülerde görebilirsiniz. Marmaris'in meşhur mezelerini tatmadan Marmaris'ten ayrılmayın.

Marmaris Gece Hayatı

Marmaris'te gece hayatı oldukça canlı ve hareketlidir. Marmaris'in merkezinde ve Marmaris Limanı tarafında oldukça çeşitli bar ve discolar bulunur.

Marmaris'te Alışveriş

Marmaris'te kendinize ve sevdiklirinize harika hediyelik eşyalar ve hoş hatıralar alabilirsiniz. Marmaris Çarşısı'nda ürün yelpazesi oldukça geniştir.

Netsel Marina'da yer alan büyük alışveriş merkezlerinden hoş hediyeler alabilirsiniz.

Ayrıca Marmaris'te her gün ayrı bir yerde kurulan semt pazarlarını takip ederek taze sebze ve meyveleri ve yöresel ürünleri alabilrisiniz.

Marmaris Festivaller

Mayıs: Uluslararası Marmaris Yat Festivali ve Marmaris Deniz ve İlkbahar Festivali

Haziran sonu Temmuzun ilk haftası: Marmaris Sinema Festivali