Kuşadası Gezi Rehberi


Kuşadası'nda gezilecek yerler ve Kuşadası'nın tarihi mekanlarını merak eden okuyucularımız için, Kuşadası'nda ne yenir, Kuşadası'ndan ne alınır gibi tüm bilgileri öğrenebileceğiniz Kuşadası gezi rehberini sizin için hazırladık.

Kuşadası Hakkında Bilinmesi Gerekenler:

Önemli turizm noktalarından biri olan Kuşadası, Aydın iline bağlıdır ve şehir merkezine 71 kilometre uzaklıktadır.

Kuşadası Nerededir?

Ege Bölgesi'nde bulunan Kuşadası, Aydın'a bağlıdır.

Kuşadası'na Ne Zaman Gidilir?

Akdeniz iklimine sahip olan Kuşadsı'nda iklim yazın sıcak ve kurak, kışın ise ılık ve yağışlıdır. Deniz tatili yapmayı düşünenler için gelinebilecek en iyi zaman Mayıs ve Eylül ayları arasıdır.

Kuşadası'na Nasıl Gidilir?

Kuşadası'na havayolu ile gitmek isteyenler en yakın havalimanı olan İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na gidip oradan 82 kilometrelik bir mesafesi olan İzmir'e servis ile ulaşabilirsiniz.

Kuşadası'na hem özel aracınız ile hem de çeşitli seyahat firmalarının otobüs seferleri ile ulaşabilirsiniz.

Kuşadası'nda Nerede Kalınır?

Kuşadası konaklama alternatifleri konusunda oldukça geniş bir yelpazeye sahip. Öyleki bölgede ve yakın çevresinde her bütçeye uygun pansiyonlar, butik oteller, apart oteller orta halli oteller ve lüks oteller yer alıyor.

Kuşadası'nda Ulaşım

Kuşadası'nda ulaşım oldukça rahattır. Belli başlı ulaşım araçları minibüs, belediye otobüsleri ve taksilerdir. Bu noktadan Aydın merkeze de sık sık minibüsler kalkar.

Kuşadası'nda Gezilecek Yerler

İçinde çay bahçeleri ve kafeterya bulunan Güvercinada Kalesi, 1618'de Sadrazam Öküz Mehmed Paşa tarafından yaptırılan Tarihi Kaleiçi Camii, Kuşadası Milli Parkı-Dilek Yarımadası, Meryem Ana Evi, Ephesus, Panionion, Güzelçamlı

Kuşadası'nda Ne Yenir?

Liman Balık Restoran'da ahtapot salatası ve türlü mezeleri tadabilirsiniz. Değirmen Restoran çiftliğin içinde yer alıyor, doğal ürünleri burada yiyebilirsiniz. Çarşıda yer alan ve canlı müzik yapan Planet Yucca oldukça keyifli ve yemekleri lezzetli bir mekan.

Kuşadası Gece Hayatı

Kuşadasında yaz aylarında bölgeye gelen yoğun turist sayısı ile nüful oldukça fazlalaşır ve hem gündüzler hem de geceler oldukça hareketli ve renkli geçer. Yenen bir akşam yemeğinden sonra gecenin başlandıcından sabahın ilk saatlerine kadar başta Kuşadası Barlar Sokağı ve kale içinde olmak üzere, plaj ve beach club mekanında eğlence devam eder.

Kuşadası'ndan Ne Alınır?

Kuşadası'nda yabancı turistlerin en çok satın aldıkları eşya tabi ki halı. Yabancı turistler bu halıları satın alıyorlar ve taşımalarına gerek olmadan bu halılar kargo ile ülkelerine gönderiliyor. Halı dışında Kuşadası'na özgü olmasa da deri ürünler, hem altın-gümüş gibi takılar hem de otantik takılar ile magnet, kupa ve seramik figürler gibi hediyelik ürünler alabilirsiniz.

Kuşadası Festivaller

Her yıl Mayıs ayında Geleneksel Kuşadası Motosiklet Festivali düzenlenir. Bunun dışında yaz aylarında bölgede pek çok sanatçının konserleri ve çeşitli sanat etkinlikleri gerçekleştirilir.