İzmir Gezi Rehberi

İzmir'de gezilecek yerler ve İzmir'in tarihi mekanlarını merak eden okuyucularımız için, İzmir'de ne yenir, İzmir'den ne alınır gibi tüm bilgileri öğrenebileceğiniz İzmir gezi rehberini sizin için hazırladık.

İzmir Hakkında Bilinmesi Gerekenler:

Her yıl İzmir Enternasyonal Fuarı'nın düzenlendiği şehir, ülkenin 23. büyük ilidir. İzmir tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan İzmir'de bulunan Konak Meydanı'ndaki saat kulesi ve sanatçı Dario Moreno'nun yaşadığı evinin yakınında bulunan Asansör şehrin simgeleridir.

İzmir Nerededir?

İzmir, Türkiye'nin batısında ve İzmir Körfezi çevresinde bulunur.

İzmir'e Ne Zaman Gidilir?

İzmir'de Akdeniz iklimi hüküm sürer. Yani yazları kuru ve sıvak, kışları ise ılıman ve yağışlı geçer. Yaz aylarında İzmir oldukça sıcaktır. İzmir'e deniz tatili yapma zamanı Mayıs-Eylül ayları arasındadır.

İzmir'e Nasıl Gidilir?

İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na ülkenin her noktasından inen uçaklar sayesinde İzmir'e ulaşmak çok kolay.

İzmir Nerede Kalınır?

İzmir büyük şehir olduğundan konaklama alternatifleri de çok çeşitlidir. Şehirde her bütçeye uygun otel, pansiyon ve apart otel bulunur. Anafartalar caddesi yakınlarında uygun fiyatlı oteller bulunabilir. Ziyaretçilere Alsancak ve Konak çevresinde konaklama seçenekleri geniş bir yelpazede sunulur.

İzmir'de Ulaşım

İzmir içinde ulaşım oldukça kolay.İzmir metrosu İzban, belediye otobüsler, vapur seferleri ve taksiler şehirde ulaşımı sağlıyor. Şehir içi ulaşımda elektronik kart sistemi olan Kent Kart kullanılıyor.

İzmir'de Gezilecek Yerler

Karataş'ta Sanatçı Dario Moreno'nun yaşadığı ve şimdilerde müzeye dönüştürülmüş müze ve yakınında bulunan 1907 yılında Nesim Levi Bayraklıoğlu tarafından yaptırılan tarihi Asansör.
Tarihi Kemeraltı Çarşısı, Kızlarağası, Kordon Sahili, Gündoğdu Meydanı, Alsancak, Alsancak'taki Kıbrıs Şehitleri Caddesi, Pasaport İskelesi, Karşıyaka, Bostanlı Sahili, Smyrna Agorası, İzmir Konak Meydanında bulunan ve Osmanlı padişahı Sultan II. Abdülhamit için İzmir Valisi Kıbrıslı Kamil Paşa tarafından 1901'de yaptırılan Saat Kulesi, Hasan Tahsin Heykeli, Konak Yalı Camii, Efes Antik Kenti, Agora Antik Kenti. Ayrıca gözde tatil yerlerinden olan Çeşme ve Alaçatı'ya da minibüsler ya da özel aracınızla kolayca ulaşabilirsiniz.

İzmir'de Ne Yenir?

Türk, yahudi, rum, Arnavut ve Boşnakların mutfak kültürünün bir sentezi olan Ege mutfağının tüm etkilerini taşır.

İzmir'e gelmişken meşhur boyoz ve kumru yenmeli. Onun yanında hindiba, ısırgan gibi otlarla hazırlanmış mezeler, deniz börülcesi, patlıcan böreği, keşkek, kol böreği, İzmir köfte, zerde, lokma ve radika salatası bu topraklara gelenlerin tadabilecekleri meşhur ve nefis lezzetler.

Tarihi Kızlarağası Hanı çevresinde tarihi ve uygun restoranlar mevcuttur. İzmir'in güzel manzarasına karşı yemek yemek isteyenler Tarihi Asansör'e çıkabilir ve orada bulunan Asansör Cafe'de bir şeyler içerken, yanında bulunaan restoranda uygun fiyata güzel bir yemek yiyebilirsiniz.

İzmir Gece Hayatı

İzmir'de gece hayatının aktığı Alsancak'ta bulunan Gül Sokakta sıra sıra cafe, kabare ve barlar yer alıyor ve eğlence gecenin ilerleyen saatlerine kadar devam ediyor. Ayrıca Konak da gece hayatının yoğun olduğu bir yer.

İzmir'den Ne Alınır?

Tarihi Kemeraltı Çarşısı ve içindeki Kızlarağası Hanı'ndan uygun fiyatlara kıyafeti mücevher, ayakkabı, el sanatları örneklerini ve birçok hediyelik eşya satın alabilirsiniz.

İzmir Festivaller

Mart - Bayraklı Deve Güreşi,

Nisan - Alaçatı Ot Festivali, Gaziemir Çocuk Şenliği

Eylül - Zeytin Festivali, Balkan Festivali

Aralık - Uluslararası İzmir Tiyatro Günleri