Ayvalık Gezi Rehberi


Ayvalık'ta gezilecek yerler ve Ayvalık'ın tarihi mekanlarını merak eden okuyucularımız için, Ayvalık'ta ne yenir, Ayvalık'tan ne alınır gibi tüm bilgileri öğrenebileceğiniz Ayvalık gezi rehberini sizin için hazırladık.

Ayvalık Hakkında Bilinmesi Gerekenler:

Ayvalık Kuzey Ege'nin gözbebeğidir. Zeytini ve Cunda Adası, Şeytan Sofrası, Sarımsaklı Plajı ile girintili muazzam koyları ile mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Eski ismi ''ayvalık'' anlamına gelen Kydonie'dir.

Ayvalık Nerededir?

Balıkesir'e bağlı olan ve kuzeydoğusunda Gömeç, batısında Ege Denizi, güneyinde İzmir'e bağlı olan Bergama ve Dikili olan Ayvalık'ın karşı yakasında ise Kuzey Ege Adaları yer alır.

Ayvalık'a Ne Zaman Gidilir?

Eğer deniz tatili yapmayı düşünüyorsanız, Ayvalık'a en sıcak zamanları olan Mayıs ve Eylül ayları arasında gidebilirsiniz. Ancak eğer tatil amacınız, şehir hayatının karmaşasından kaçmak ve hem doğal hem de tarihi güzelliklerin tadına varmak ise, Ayvalığı yılın dört mevsimi ziyaret edebilirsiniz.

Ayvalık'a Nasıl Gidilir?

Ayvalık'a havayolu ile gitmek istiyorsanız, en yakın havalimanı olan Edremit'e inebilir ve sonrasında servisler ya da Ayvalık'a sağlanmış toplu taşıma araçlarından birini seçebilirsiniz.

Deniz yolu ile gidenler için; İstanbul Yenikapı ve Bostancı'dan kalkan Bandırma deniz otobüsleri Bandırma'ya vardırktan sonra Ayvalık'a toplu taşımalar vasıtasıyla kara yolu ile devam edebilirsiniz.

Karayolunu tercih edenler ise; Balıkesir merkeze vardıktan sonra Ayvalık yönünü takip ederek gidebilirsiniz. Birçok seyahat firmasının da Ayvalık'a direkt otobüs seferleri vardır.

Ayvalık'ta Nerede Kalınır?

Ayvalık'ta konaklama seçenekleri oldukça çeşitlidir. Tatil köyleri, pansiyon, apart otel ve tatil köyleri Ayvalık'ta her türlü bütçeye hizmet sunar.

Ayvalık'ta Ulaşım

Ayvlalık'ta ulaşım otobüs, minibüs ve bisikletlerle sağlanır. Ayvalık merkezden kalkan minibüsler ve otobüsler adalara ve Ayvalık çevresindeki belgelere gider. Ayvalık'ın dar sokaklarını yürüyerek gezebileceğiniz gibi, bisiklet kiralayıp da gezebilirsiniz.

Ayvalık'ta Gezilecek Yerler

Ayvalık'ın meşhur adası Cunda Adası, Kozak Yaylası, Sarımsaklı Plajı, Şeytan Sofrası, Cennet Tepesi, Ayvalık'tan kalkan Cunda otobüsü ile ulaşabileceğiniz Taksiyarhis Kilisesi ve Aşıklar Tepesi ile diğer güzel mekanlar Ayışığı Manastırı, Aya Nikola Kilisesi, Ayazma Kilisesi, Leka Manastırı ile Armutçuk, Altınova...

Ayvalık'ta Ne Yenir?

Ayvalık mutfağı zamanında bu topraklarda yaşayan Rumların mutfağı ile Ege mutfağının zentezinden oluşuyor ve bu ortak mutfağın nefis etkilerini yansıtıyor. İlk akla gelenler ise Ayvalık tostu, Kemalpaşa tatlısı, deniz ürünleri, zeytin ve zeytinyağı, otlarla yapılmış nefis mezeler. Ayvalık'ta yemeniz gereken diğer tatlar ise kabak çiçeği dolması, balıklı bamya, nohutlu bakalaros, kuzu etli arapsaçı, keşkek, saçaklı mantı ve ada köftesi..

Ayvalık Gece Hayatı

Ayvalıkta yüksek sesli müziklerin çaldığı diskoların sayısı azdır, onun yerine tavernalar ve caz ve pop müziklerinin ağırlıkta olduğu mekanlar mevcuttur. Rum tavernalarda sirtaki yapıp nefis yemeklerin tadına bakabilirsiniz.

Ayvalık'tan Ne Alınır?

Ayvalık'a özgü en önemli ürün zeytin ve zeytinyağı. Hal böyle olunca Ayvalık'tan alınması gereken şeylerin başında zeytin, zeytinyağı ve zeytinyağı sabunları gibi zeytinyağı ürünleri bulunuyor. Lorlu kurabiye, yöreye has kurutulmuş otlar, oya işi yazmalar, otantik kıyafetler ve takılar alınabilecekler arasında yer alıyor. Ayrıca en ünlü pazarlardan olan Ayvalık Perşembe Pazarında taze ve yöreye has ürünleri bulabilirsiniz.

Antikacılar Çarşısı ve Cumartesi günleri Cafe Karamel önünde kurulan Bitpazarı, Pazar günleri kurulan Cunda Pazarı diğer alışveriş noktalarından.

Ayvalık Festivaller

Nisan-Mayıs – Ayvalık Tiyatro Festivali

Temmuz Altın Kumsal Kültür ve Turizm Festivali, Cunda Müzik Günleri

Ağustos-Eylül – Ayvalık Kültür Sanat Günleri

Ekim – Zeytin Hasat Şenliği