Didim Gezi Rehberi

Didim'de gezilecek yerleri ve Didim'in tarihi mekanlarını merak eden okuyucularımız için, Didim'de ne yenir, Didim'den ne alınır gibi tüm bilgileri öğrenebileceğiniz Didim gezi rehberini sizin için hazırladık.

Didim Hakkında Bilinmesi Gerekenler:

Çok köklü bir tarihe sahip olan Aydın ilçesi Didim ismi Didymaion'dan gelir. Yerli ve yabancı turistlerin özellikle yaz aylarında akın ettiği Didim'de sığ ve tertemiz denizi olan, aynı zamanda mavi bayrak sahibi Altınkum Plajı oldukça ünlüdür. Didim, tarihe meraklı olanların da deniz tatilinden hoşlananların da memnun kalacakları bir yer.

Didim Nerededir?

Aydın'ın bir ilçesi olan Didim, Ege Bölgesi'nde yer alır. Kuzeyde Bafra Gölü, doğuda Muğla il sınırı, batı ve güneyinde ise Ege Denizi ile çevreilmiştir.

Didim'e Ne Zaman Gidilir?

Didim'de tipik bir Akdeniz ikilimi hakim olmaktadır. Kışları ılık ve yağışlı, yazları ise sıcak ve kuraktır. Yaz aylarında hava sıcaklığı 40 dereceye çıkabilmektedir. Nisan ve Eylül ayları arasında gitmek idealdir.

Didim'e Nasıl Gidilir?

Türkiye'nin pek çok yerinden Didim'e otobüs servisleri düzenlenmektedir. İstanbul-Didim arası otobüs yolculuğunuz yaklaşık 11 saat sürer.

Özel aracınız ile Didim'e gitmek için 720 kilometrelik bir yol yapmanız gerekir.

Didime'e gitmenin en kısa yolu ise elbette uçak yolculuğu. Didim'de havaalanı bulunmadığı için, ona en yakında bulunan Bodrum Havaalanı'na uçarak ve sonrasında karayolundan Didim'e ulaşabilirsiniz. Aynı şekilde İzmir ve Dalaman'da yer alan havaalanlarından da Didim'e ulaşmanız mümkün.

Didim'de Nerede Kalınır?

Didim'de konaklama alternatifleri oldukça geniş bir yelpazede sunuluyor. Otel, hoteli müstakil evler ve pansiyonlarda konaklama seçenekleri mevcut. Bölgede villa tipi daireler ve 5 yıldızlı otellerde de konaklama seçeneği mevcut. Aynı zamanda kamp yapmayı seviyorsanız bu bölgede kamp yapmaya elverişli yerler de bulabilirsiniz.

Didim'de Ulaşım

Didim'den merkeze, Altınkum ve antik kentlere ve diğer istenilen yerlere gitmek için en iyi ulaşım aracı minibüslerdir.

Aynı zamanda Söke'ye ve Didim'e uzak yerlere gidebilmek için midibüsler de mevcuttur.

Didim Gezilecek Yerler

Yaz sezonunda oldukça canlı olan Didim'de belli başlı görülmesi gereken yerler şöyle; Didyma, Heraklia ve Myos Antik Kenti, Apollon Tapınağı, Milet Tiyatrosu, Milet Müzesi, Manastır Koyu ve Plajı, Akbük Plajı, Altınkum Plajı, Saplı Ada, Bafa Gölü Tabiat Parkı. Sığ denizi ve yavaş yavaş sığdan derine doğru giden Altınkum plajı ve denizi, özellikle çoçukları ile tatil yapan aileler için ideal. Tarihe meraklı olanlar için kültür mirasları gezisi yaparak, M.Ö. Yıllarında yapılmış birbirinden etkileyici tapınakları, tiyatro ve müzeleri gezebilirsiniz.

Didim'de Ne Yenir?

Didim merkez ve Altınkum sahilinde kebapçılar yoğunlukta olsa da deniz kenarında size deniz mahsüllerinin tadına bakmanızı öneriyoruz. Altınkum ve sahilinde Kamacı Restaurant gibi birçok balık ve et restoranı bulunur.

Didim Gece Hayatı

Didim'in en hareketli bölgesi Altınkum Plajı yakınlarında yer alan disko, bar ve beach club'larda, güzel bir akşam yemeği sonrası içkinizi yudumlayabilir ve kendinizi müziğin ritmine kaptırıp keyifli anlar geçirebilirsiniz. Aynı zamanda Akbük'de de hareketli bir gece hayatı vardır. Butik ve çarşı üzerindeki dükkanlardan Didim hatıraları alabilir, kendiniz ve sevdiklerinize hoş hediyelik eşyalar sanıt alabilirsiniz.

Didim'de Alışveriş

Didim'de alışveriş nerelerde yapılır ve ne alınır diye soran okuyucularımız için önerimiz, Altınkum'dan Didim'e has hediyelik eşyalar, takılar, magnetler, kıyafetler alabilirsiniz.

Bunun dışında Didim'den evinize götürmek için Akköy'den el yapımı reçeller, kuru incir, zeytin, tarhana ve karadut şerbeti gibi ürünleri satın alabilirsiniz.


Didim Festivaller

Nisan Ayı: Uluslararası Dans Festivali, Yöreslel Ürünler Festivali

Haziran: Apollon Motofest

Temmuz: Didim Altınkum Yazarlar Festivali

Ağustos: Uluslararası Halk Oyunları Festivali

Eylül: Barış Şenliği

Kasım: Didim Zeytin Festivali