Bergama Gezi Rehberi


Bergama'da gezilecek yerler ve Bergama'nın tarihi mekanlarını merak eden okuyucularımız için, Bergama'da ne yenir, Bergama'dan ne alınır gibi tüm bilgileri öğrenebileceğiniz Bergama gezi rehberini sizin için hazırladık.

Bergama Hakkında Bilinmesi Gerekenler:

Bergama Troi Savaşı sonrasında Herakles'in oğlu Telephos kurmuştur.

Bergama Nerededir?

Ege Bölgesi'nin kuzeybatısında bulunan Bergama'nın kuzeyinde Burhaniye ve İvrindi, doğusunda Soma ve Kınık, güneyinde Aliağa, batı kısmında ise Ayvalık ve Dikili yer alır.

Bergama'ya Ne Zaman Gidilir?

İzmir'de Akdeniz iklimi hüküm sürer. Yani yazları kuru ve sıvak, kışları ise ılıman ve yağışlı geçer. Yaz aylarında Mersin oldukça sıcaktır. Mersin'e deniz tatili yapma zamanı Mayıs-Eylül ayları arasındadır.

Bergama'ya Nasıl Gidilir?

Bergama'ya en kolay İzmir üzerinden ulaşabilirsiniz, tren, uçak, otobüs ya da özel aracınızla İzmir'e ulaştıktan sonra, İzmir Otogarı'ndan kalkan minibüslerle Bergama'ya yaklaşık bir buçuk saatte ulaşabilirsiniz.

Bergama Nerede Kalınır?

Bergama'da konaklama seçenekleri oldukça çeşitlidir. Konaklamak için merkezde bulunan birçok pansiyon, butik otel ve otelleri bulabilirsiniz.

Bergama'da Ulaşım

Bergama içinde bir noktadan diğer bir noktaya Bergama Otogarı ve Bergama Hastanesi önünden kalkan minibüslerle ulaşabilirsiniz.

Bergama'da Gezilecek Yerler

Bergama'daki gezilecek yerlerin başında Bergama Müzesi, Yunanca 'yüksek kent' anlamına gelen Akropol, M.Ö. 4. yüzyıldan beri var olduğuna inanılan Asklepion Tapınağı, Tören Alanı, Pergamon ve Pergamon antik kentinin sağlık merkezi olan ve Yortanlı Barajı'nın kapaklarının kapanmasıyla 2011 yılında sular altında kalan Allianoi ve buradan çıkarılan birçok tarihi eser, Grynion, Pitane, Aigai, Kozak Yaylası, Kızıl Avlu – Red Basilica, Arkeoloji Müzesi, Tabak Köprüsü bulunuyor.

Bergama'da Ne Yenir?

Bergama'ya geldiğinizde mutlaka yemeniz gereken başlıca yemek tabi ki un ve kimyonlu kıymayla hazırlanan Bergama köftesi. Bunun yanı sıra karanfilli leblebi, Kozak çam fıstığı, ramazan helvası, panlıcan çığırtma ve tulum peyniri yemeniz gerekenler arasında.

 

Bergama Gece Hayatı

Bergama, Çeşme kadar canlı ve renkli bir gece hayatı olmasa da Bergama'da akşamları hoş bir müzik eşliğinde yiyeceğiniz güzel bir yemek sonrası birkaç pub ve bardan birine gidip içkinizi yudumlayabilirsiniz.

Bergama'dan Ne Alınır?

Bergama'dan alabilecekleriniz arasında; arı sütü, polen, bal, zeytin ve zeytinyağı alabilirsiniz. Bunun yanında Bergama'dan yöreye özgü işleme kilim, halılar ve dokuma işleri alınabilecekler listesinde yer alıyor.

Bergama Festivaller

Nisan – Uluslararası Bergama Çocuk Şenliği

Haziran – Uluslararası Bergama Kermesi

Eylül – Bergama Kurtuluş Günü Etkinlikleri

Ekim Uluslararası Bergama Motosiklet Festivali