Akyaka Gezi Rehberi

Akyaka gezi notları ile gezilecek yerlere ulaşmak isteyenler için Muğla iline bağlı olan ve muhteşem doğası ile gidip görülesi olan Akyaka hakkında merak edilen bilgileri paylaştık.

AKYAKA GEZİ REHBERİ:Akyaka Nerededir?

Muğla iline bağlı olan Akyaka, Gökova Körfezi kıyısında yer alır.Akyaka'ya Ne Zaman Gidilir?

Akyaka'da ılıman Akdeniz iklimi hakimdir. Yani yazları sıcak ve kurak, kışları ise ılık ve yağışlıdır. Nisan ayından başlayarak Ekim ayına kadar Akyaka'da denize girebilirsiniz. Ilıman iklimi sayesinde kış aylarında da ziyaret edilebilir. Ayrıca göçmen kuşlara ilgi duyanlar için bu zamanlarda bölgede kuş göçlerinin yaşandığını, farklı kuş türlerinin izlenebileceğini belirtelim.

Akyaka'da Nerede Kalınır?

Akyaka'da şehir merkezinde çok sayıda apart otel, pansiyon ve oteller bulunuyor.

Akyaka'ya Nasıl Gidilir?

Uçak ile Akyaka'ya Milas Havaalanı'ndan 1,5 saatte ve Dalaman Havaalanından 1 saatte gidebilirsiniz. Otobüs ile Muğla-Marmaris-Datça güzergahı takip eden şehirlerarası otobs firmalarının bir çoğu Akyaka'dan da geçerler.

Özel aracınız ile; Menteşe'den Akyaka'ya Menteşe, Marmaris- Datça, Fethiye, Antalya kara yolunu takip ederek ulaşabilirsiniz.

Akyaka'da Gezilecek Yerler

Sodalı bir suya sahip olan Azmak Çayı'na aynı zamanda Kadın Azmağı da deniyor. Bunun sebeiyse geçmişte kadınların bu sodalı sularda çamaşır yıkaması. % 60'ı mineralli soda olan bu çay suyunun hastalıklara iyi geldiği söyleniyor. Bengovillerle süslü ahşap Akyaka evleri.

Çınar Plajı, Akyaka Plajı, Sakar Tepesi, Kleopatra Koyu. Azmak Nehri üzerinde tekne turu yaparak Akyaka ve çevresini gezmenizi tavsiye ederiz.

Akyaka'da Ne Yenir?

Akyaka'nın girişinde pek çok restoran, lokanta, pizzacı ve marketler bulnuyor. Dere kenarında ahşap masalı bahçe restoranlarında leziz et, piliç ızgara ve deniz ürünlerini tadabilirsiniz. Günlük balık tercihinizi Lahos'tan yana kullanabilirsiniz.

Akyaka Gece Hayatı

Azmak Nehri kenarında yer alan balık restoranlarında bir akşam yemeği yiyebilir ve rakı-balık yapabilirsiniz. Gecenin ilerleyen saatlerinde bir şeyler içmek için gidebileceğiniz mekanlar No:22 Riders, K Bar ve Anchor. Tabi en güzel etkinliklerden biri muhteşem sahilinde yakamozu ve yıldızları izlemek.

Akyaka'dan Ne Alınır?

Muğla geçişinizde Marmaris çam balı alabilirsiniz. Ayrıca Akyaka'da bulunan butik dükkanlardan hem kendiniz için hem de sevdikleriniz için bölgeye has magnetler, takılar, seramik figürler ve hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Ayrıca bölgenin meşhur otlarını kurutulmuş hallerii ile alıp evinize götürebilirsiniz.

Akyaka Faydalı Bilgiler

Akyaka'da rüzgar sörfü, yamaç paraşütü ve kite surf gibi outdoor sporları yapılabilinir.