Cunda Gezi Rehberi


Cunda'da gezilecek yerler ve Cunda'nın tarihi mekanlarını merak eden okuyucularımız için, Cunda'da ne yenir, Cunda'dan ne alınır gibi tüm bilgileri öğrenebileceğiniz Cunda gezi rehberini sizin için hazırladık.

Cunda Hakkında Bilinmesi Gerekenler:

Cunda Adası, Ayvalık'a bağlıdır ve adaya inşa edilen köprü sayesinde adaya hem kara hem de deniz yoluyla ulaşılabiliyor. Cunda Adası Alibey Adası olarak da tanınır.

Cunda Nerededir?

Balıkesir'de yer alan Ayvalık'a bağlı olan Cunda Adası, Ege'nin kuzeyinde bulunur.

Cunda'ya Ne Zaman Gidilir?

Cunda Adasında Akdeniz iklimi hüküm sürer. Yani yazlar sıcak ve kurak, kışları ise ılık ve yağışlıdır. Akdeniz ikliminin yaşandığı diğer yerlerden farklı olarak meltem ve imbat rüzgarlarının etkisi ile bunaltıcı sıcaklıklar yerine bir nebze serinlik hissedilir.

Cunda'ya Nasıl Gidilir?

Cunda'ya seyahat acentalarının Ayvalık'a olan otobüsleri veya özel aracınızla ulaştıktan sonra 8 kilometrelik bir mesafe katettikten sonra varabilirsiniz.

Ya da Balıkesir Edremit Koca Seyit Havalimanı'na gidebilir ve oradan Ayvalık için servislere binebilirsiniz. Ayvalık'tan ise Cunda Adasına belediye otobüsleri mevcuttur.

Cunda'da Nerede Kalınır?

Cunda Adasında çok büyük oteller bulunmaz. Konaklama seçenekleri arasında butik oteller başı çeker.

Cunda'da Ulaşım

Cunda'da oteller arası ulaşım dolmuş taksilerle sağlanır.

Cunda'da Gezilecek Yerler

Cunda'da hem kültürel güzellikleri gezebilir tarihin içinde bir yolculuğa çıkabilir hem de harika bir deniz tatili yapabilirisniz.

1873'te Bizans mimarisi ile yapılmış Taksiyarhis Kilisesi, Agia Triyada Kilisesi, Cunda Aşığı Mnastırı, Despot Evi, Aşıklar Tepesi, Cennet Ada Koyu, Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı.

Cunda'da Ne Yenir?

Cunda Adasında yenip içilebilecek hoş mekanlardan bazıları;

Ev yapımı şarabı ve likörleri ile Vino Şarap Evi, leziz pizzaları ile Uno, çeşit çeşit mezesi, palamut füme, safran soslu sübyesi, deniz kestanesi, kidonya ve hardal soslu ıstakoz salatası ile Bay Nihat ve rakı-balık keyfi yapabileceğiniz Ayna. Cunda'daki diğer mekanlardan bazıları ise Son Vapur, Cunda Körfez Restaurant, Taş Kahve., Ada Camping

Cunda Gece Hayatı

Cunda, diğer gözde tatil beldelerinin yoğun ve hareketli gece hayatına sahip değildir. Cunda'da akşam ve geceleri taş evlerin arasında yenilecek leziz bir akşam yemeği ve canlı müzik eşliğinde içkileri yudumlama sonrası, tarihi sokaklarda yürüyüş yapılabilir ya da akşam kurulan stantlardan alışveriş yapılabilir.

Cunda'dan Ne Alınır?

Cunda'da her akşam sokaklarda türlü türlü takılar, süs eşyaları, farklı aksesuarların sergilendiği akşam masaları kuruluyor. Buradan kendinize ve sevdiklerinize güzel hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Cumartesi günleri ise Cunda'da halk pazarı kuruluyor. Pazardan yöreye has meşhur şarap, zeytin, zeytinyağı sabunları ve zeytinyağı ile türlü türlü hatıra niteliğinde hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz.

Cunda Festivaller

Nisan-Mayıs: Tiyatro Festivali

Temmuz: Cunda Müzik Günleri

Ekim: Zeytinyağı Festivali