Bozburun Gezi Rehberi


Bozburun'da gezilecek yerler ve Bozburun'un tarihi mekanlarını merak eden okuyucularımız için, Bozburun'da ne yenir, Bozburun'dan ne alınır gibi tüm bilgileri öğrenebileceğiniz Bozburun gezi rehberini sizin için hazırladık.

BOZBURUN GEZİ REHBERİ

Bozburun Hakkında Bilinmesi Gerekenler:

Güne kekik kokusu ve kuş cıvıltılarıyla başlanan harika doğasıyla Bozburun... Marmaris ilçesine bağlı olan Bozburun ismi coğrafi görünüşü sebebiyle konulmuştur. Dağlar doğal ve boz rengindedir. Gulet tipi yat yapımı ile ünlenmiştir.

Bozburun Nerededir?

Muğla ilinde ve Marmaris sınırları içinde olan Bozburun, Türkiye haritasında güneybatıda yer alır.

Bozburun'a Ne Zaman Gidilir?

Urla'da tipik bir Akdeniz iklimi yaşanır. Yazlarısıcak ve kurak, kışları ise soğuk ve yağışlı geçer.

Deniz tatili için en uygun zaman Mayı ve Ekim ayları arasıdır.

Bozburun'a Nasıl Gidilir?

Bozburun, Dalaman Havalimanı'na 150 kilometre uzaklıktadır. Buradan Marmarise kalkan Havaş otobüslerine ya da taksiye binerek Marmarise'e gelip oradan Bozburun minibüsleri ile Bozburun'a varabilirsiniz. Bozburun'a seyahat firmalarının Marmaris otobüsleri ile gelip, buradan Bozburun'a minibüs ya da taksi ile ulaşabilirsiniz.

Bozburun'da Nerede Kalınır?

Bozburun sakin bir tatil beldesidir bu sebeple burada büyük oteller ve tatil köyleri yoktur. Konaklama seçenekleri arasında küçük tesisler, butik oteller ve pansiyonlar bulunuyor.

Bozburun'da Gezilecek Yerler

Muhteşem bir denizi ve yemyeşil bir doğası bulunan Bozburun'da gezmeniz gereken yerlerin başında Gökova Körfezi, Söğüt Taşlıca, Thyssanos Antik Kenti, Saranda Koyu, Turgut – Şelale, Orhaniye Kızkumu, Hisarönü geliyor.

Bozburun'da Ne Yenir?

Ege ve Akdeniz mutfağı ile harmanlanmış olan Bozburun mutfağında bol miktarda zeytinyağlı yemek çıkar karşınıza. Bunun yanında çeşitli otlarla yapılmış leziz mezeler ve tabikii deniz ürünleri yenilecekler arasındadır. Bozburun'a geldiğinizde yiyebileceğiniz yöreye has yemekler; malaş yahnisi, kabak çiçeği dolması, çıtırmak tatlısı, köreme böreği, çıntar kavurması ve köftesi ve lokmadır.

Bozburun Gece Hayatı

Bozburun Çeşme, Marmaris gibi gözde tatil beldeleri gibi hareketli bir gece hayatına sahip değildir. Böyle bir beklentiniz olmasın deriz. Çünkü Bozburun'da akşamlar oldukça sakin ve doğa ile başbaşa geçer. Yenilecek güzel bir akşam yemeğinden sonra sahilde yapılacak bir yürüyüş ile geceyi keyifli bir şekilde sonlandırabilirsiniz.

Bozburun'dan Ne Alınır?

Bozburun'a özgü olan adaçayı, kekik ve naneyi hem taze hem de kurutulmuş olarak satın alabilirsiniz. Ayrıca adanın peksimet ve balını alabilir ve semt pazarından taze sebze meyve ile narenciye alabilirsiniz. Bozburun'dan ayrıca takılar, yöreye has figürler, el işlemesi ürünler, halılar, otantik tekstil ürünleri ve çeşitli süsler ile hediyelik eşyaları hatıra olarak yanınızda götürebilirsiniz.

Bozburun Festivaller

Her yıl Ekim ayı sonunda Bozburun'da Bozburun Gulet Festivali yapılıyor.