Bodrum Gezi Rehberi


Bodrum'da gezilecek yerleri ve Bodrum'un tarihi mekanlarını merak eden okuyucularımız için, Bodrum'da ne yenir, Bodrum'dan ne alınır gibi tüm bilgileri öğrenebileceğiniz Bodrum gezi rehberini sizin için hazırladık.

Bodrum Hakkında Bilinmesi Gerekenler:

Muğla'nın bir ilçesi olan Bodrum yarımadasının nüfusu kışın 150 bin civarındayken, yazın 1 milyona yaklaşır. Bodrum ismi ise İsa'nın on iki havarisinden biri olan Aziz Petrus'tan Petrium adını almış ve Bodrum ismine dönüşmüştür.

Bodrum Nerededir?

Bodrum, Muğla'ya bağlı en büyük ilçedir. Muğla'nın kuzeybatı bölümünde bulunur.

Bodrum'a Ne Zaman Gidilir?

Bodrum'da ılıman bir Akdeniz iklimi hakimdir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ise ılık ve yağışlıdır. En ideal deniz tatili zamanı ise Mayıs ve Ekim ayları arasıdır. Ilıman iklimi sayesinde Bodrum dört mevsim turist alan bir bölgedir.

Bodrum'a Nasıl Gidilir?

Bodrum merkezine 32 kilometre uzaklıkta olan Bodrum Milas Havaalanı sayesinde Bodrum'a uçakla hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Sonrasında merkeze taksi ya da özel servisler ile yaklaşık yarım saatte ulaşabilirsiniz.

Bunun yanında otobüsle ulaşım için, birçok seyahat firmasının da Bodrum'a direkt otobüs seferleri bulunur.

Özel aracınız ile geliyorsanız, Milas yolunu takip edebilirsiniz.

Bodrum'da Nerede Kalınır?

Bodrum'da ılıman bir Akdeniz iklimi hakimdir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ise ılık ve yağışlıdır. En ideal deniz tatili zamanı ise Mayıs ve Ekim ayları arasıdır. Ilıman iklimi sayesinde Bodrum dört mevsim turist alan bir bölgedir.

Bodrum'da Ulaşım

Bodrum merkezde bulunan otogardan sık sık kalkan minibüsler ile tüm çevre tatil beldelerine gidebilirsiniz. Minibüs tercih etmeyenler ise araba kiralayabilir ya da taksileri kullanabilirler.

Bodrum'da Gezilecek Yerler

Bodrum'un hem doğal güzellikleri hem de tarihi güzellikleri görülmeye değerdir. Bodrum'a gittiniz mi mutlaka gezmeniz gereken yerler şöyle: Bodrum Kalesi, Bodrum Antik Tiyatrosu, Halikarnas Mozolesi, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, Zeki Müren, Sanat Müzesi, Tavşan Adası, Pedasa Antik Kenti, Bitez, Gümüşlük, Yalıkavak Marina, Gündoğan, Ortakent, Yalı, Göktürkbükü, Mumcular.

Bodrum'da Ne Yenir?

Genel olarak otlarla hazırlanmış leziz mezeler ve deniz mahsulleri ile süslenmiş Bodrum mutfağında mutlaka yenmesi gereken yemeklerin arasında kapak çiçeği dolması, köoğlu mezesi, su böreği, çingene salatası vardır. Bodrum oldukça canlı bir tatil beldesi olduğu için hem merkezinde hem de çevresindeki tatil beldelerinde her zevke göre restoran bulabilirsiniz. Ancak baştan mutlaka menüyü istemenizi tavsiye ederiz.

Bahşiş konusunda da; hesabın %10'unu bahşiş olarak bırakmanız uygun olur.

Bodrum Gece Hayatı

Bodrum'un hareketlilği akşam saatlerinde yenilen yemekler sonra kendini daha fazla artarak devam eder. Dünyaca ünlü gece kulüplerinden olan Halikarnas Gece Kulubü Bodrum'un en çok müşterisi olan mekanlarından. Onun dışında ise Catamaran, Mandalin gibi mekanlar ve diğer irili ufaklı restoran ve barlarda canlı müzik eşliğinde keyifli anlar yaşayabilirsiniz.

Bodrum'da Alışveriş

Bodrum'un merkezinde yer alan Bodrum Çarşısı oldukça büyük ve çeşitli ürünleri kapsıyor. Çarşıda hem kendiniz hem de sevdikleriniz için takıdan, havluya, magnetten, mücevher ve kıyafetlere kadar bir çok hediye seçeneğini bulabilirsiniz. Çarşı dışında başka bir alışveriş noktası arayanlar için haftanın belirli günleri kurulan semt pazarı da bir diğer alternatif konumunda.

Bodrum Festivaller

Şubat ve Nisan: Uluslararası Bodrum Çocuk Filmleri Festivali – Bodrum

Haziran: Amiral Turgut Reis'i Anma ve Kültür Şenlikleri – Turgutreis

Temmuz: Ahmet Ertegün Jazz Festivali – Bodrum Merkez

Ağustos: Uluslararası Bodrum Bale Festivali, D-Marin Uluslararası Klasik Müzik Festivali

Eylül: UluslararasıHalk Danları Festivali - Ortakent, Uluslararası Bodrum Film Festivali – Bodrum

Ekim: Cevat Şakir Kabaağaçlı'yı Anma Etkinliği – Bodrum, Bodrum Kupası Uluslararası Yelkenli Ahşap Yat Yarışı – Bodrum

Kasım: Mandalina Festivali – Bitez, Bodrum Belediye Başkanlığı Geleneksel Zıpkınla Balık Avlama Anı Yarışları