Adatepe Gezi Rehberi


Adatepe'de gezilecek yerler ve Adatepe'nin tarihi mekanlarını merak eden okuyucularımız için, Adatepe'de ne yenir, Adatepe'den ne alınır gibi tüm bilgileri öğrenebileceğiniz Adatepe gezi rehberini sizin için hazırladık.

Adatepe Hakkında Bilinmesi Gerekenler:

Adatepe Köyü'nde 19. yüzyılda Midilli Adası'ndan hizmetli olarak getirilen Rumların yerleşmesiyle Rum nüfus artmış ve Türklerle ''mübadele''ye kadar yaşamışlardır.

Adatepe Nerededir?

İda dağının batı kısmında, Ege Denizi'nin doğu kıyısında bulunan Adatepe Köyü, Edremit Körfezi'nin kuzey ucunda yer alır.

Adatepe'ye Ne Zaman Gidilir?

Adatepe'de Akdeniz iklimi hüküm sürer. Yani yazları kuru ve sıcak, kışları ise ılıman ve yağışlı geçer.

Adatepe'ye Nasıl Gidilir?

Çanakkale'ye bağlı olan Adatepe Köyüne gitmek için ilk önce Çanakkale'ye gidip buradan Çanakkale-İzmir yolundan Küçükkuyu'ya ulaşmanız gerekiyor. 4 kilometre sonrasında ise Adatepe'ye varırsınız.

Gelibolu'dan feribotla gelenler ise Lapseki ya da Çardak'a gidip, 30 kilometre sonrasında Çanakkale'ye ulaşabilirler.

Adatepe Nerede Kalınır?

Adatepe'de birkaç tane butik otel bulunuyor. Konaklama alternatifleri çok geniş olmadığından bu seçeneklerinden birini seçmek durumunda kalıyorsunuz. Bunun yanında Adatepe'ye 4 km uzaklıkta olan Küçükkuyu'da daha geniş bir konaklama yelpazesi bulabilir ve orel, pansiyon ve motellerde konaklayabilirsiniz.

Adatepe'de Gezilecek Yerler

Deniz kısmında Zeus Altarı, batı kısmında ise Roma kalıntıları, Taşmektep, 200-250 yıllık Eski Taş Evler, Köy Kahvesi, Zeytin Yağı Gereçleri Sergi Alanı, Adatepe Zeytinyağı Müzesi gezilebilecek yerler arasındadır.

Adatepe'de Ne Yenir?

Köyde market bulamamayı göze almalısınız. Ama tabi ki bu köyde yemek yenilecek yerler de var. Doğal köy kahvaltısı yiyebileceğiniz bir cafe ve köyün ortasında bulunan ve çeşitli Ege otlarının olduğu dondurmaları olan Kır Kahvesi bulunuyor. Ayrıca bölgeye has olan zeytin sütünü ve kekik suyunu denemelisiniz. Zeytinyağlı kabak çiçeği dolması, gözleme ve zeytinyağlı diğer leziz yemekler denenmesi gerekenler arasında.

Adatepe Gece Hayatı

Tahmin edersiniz ki Adatepe'de gece hayatı bulunmuyor. Eski taş binaların bulunduğu Adatepe sokaklarında gezintiye çıkabilir.

Adatepe'den Ne Alınır?

Bölgeye özgü zeytinyağı sabununun yanı sıra zeytin sütü denenmesi ve alınması gerekenler arasındadır. Yörede yetişen taze ya da kuru kekik alabilirsiniz. Bunun dışında köyün yerli halkının el emeği göz nuru ile yaptığı işlemeleri ve köye özgü pek çok hediyelik eşyayı giderken satın alabilirsiniz.