Altınoluk Gezi Rehberi

Altınoluk'ta gezilecek yerler ve Altınoluk'un tarihi mekanlarını merak eden okuyucularımız için, Altınoluk'ta ne yenir, Altınoluk'tan ne alınır gibi tüm bilgileri öğrenebileceğiniz Altınoluk gezi rehberini sizin için hazırladık.

Altınoluk Hakkında Bilinmesi Gerekenler:

Çam kokularıyla dolu bol oksijenli bir havaya sahip olan İda Dağı (Kaz Dağları) eteğindeki Altınoluk'ta yaz aylarında bunaltıcı bir sıcak yoktur. Kaz Dağlarında trekking, hiking ve yamaç paraşütü yapabilir ve Şahindere Kanyonu'nda rehber eşliğinde gezebilirsiniz.

Altınoluk Nerededir?

Balıkesir, Edremit'e bağlı olan Altınoluk'un kuzeyinde Kaz Dağları, güneyinde ise Ege Denizi ve Edremit Körfezi vardır.Altınoluk'a Ne Zaman Gidilir?

Altınoluk genel olarak yaz tatilleri için tercih edilen bir yer bu sebeple yaz aylarında çok daha fazla turist alır. Ancak diğer mevsimlerde de hem tarihi güzellikleri hem de doğal güzellikleriyle gelenleri büyülüyor.

Altınoluk'a Nasıl Gidilir?

İstanbul'dan gelecekler için İstanbul-Bandırma feribotunu kullanabilir ve buradan Akçay-Altınoluk-Edremit minibüslerini kullanabilirsiniz. Altınoluk'a diğer yerlerden gelecek olanlar, Balıkesir yolundan devam edip sonrasında Akçay ve Altınoluk istikametini izleyebilirsiniz.

Altınoluk Nerede Kalınır?

Balıkesir'in en güzel ilçelerinden biri olan Altınoluk ve Akçay – Güre gibi çevresinde oteller ve pansiyonlar gibi birçok konaklama seçeneği bulunur. Ayrıca amp kurmak isteyenler, sahil tarafında kurulan Camping alanlarında kamp kurabilmektedir.

Altınoluk'ta Gezilecek Yerler

Altınoluk'a denize girme amacıyla gelenlerin uğraması gereken ilk yerler, sahil şeridi boyunca uzanan mavi bayraklı plajları ve koylarıdır. Rehber eşliğinde gezilebilecek Şahindere Kanyonu'na gelebilir ve burada bulunan Dereçatı Gölcüğünde yüzebilirsiniz. Altınoluk ve çevresinde diğer gezilmesi gereken yerler arasında ünlü Hasan Boğuldu Gölü, Sütüven Şelalesi, Pınarbaşı, Tahtakuşlar Köyü, Atandos.

Altınoluk'ta Gece Hayatı

Altınoluk turist profili olarak genelde çocuklu ailelerin tercih ettiği bir yer olması sebebiyle yerleşimde, diğer turistik mekanlardaki kadar yoğun ve yüksek müziklerle süslenmiş bir gece hayatı bulunamamakta. Altınoluk'ta akşam yemeğinizi yiyebileceğiniz bir cafe-bar'da geçireceğiniz keyifli saatlerden sonra, harika sahilinde gezintiye çıkarabilirsiniz. Sahilde uzanan çay bahçelerine daha çok aileler otururken, yer yer sıralanan barlar da gençleri kendilerine çekiyor.

Altınoluk'ta Ne Yenir?

Altınoluk dünyanın en kaliteli zeytinyağlarından birini üretir. Bu sebeple Ege mutfağının da bir etkisiyle Altınoluk'ta zeytinyağlılar oldukça fazla kullanılır. Koyun ve keçi sütünden yapılmış peynirler ve zeytinlerin tadı bir başka. Altınoluk restoranlarında körfez balıklarının yanı sıra, sote, buğulama, ızgara gibi et çeşitlerini tadabilirsiniz.

Altınoluk'tan Ne Alınır?

Altınoluk semt pazarı Cumartesi günleri kurulur. Yöresel kıyafetler ile satış yapılan bu pazarda şifalı otlar, taze meyve sebzeler, zeytin ve zeytinyağı alabilirsiniz. Bunun yanı sıra, merkezden de otantik giyim, çeşitli takılar ve hediyelik eşyaları alıp sevdiklerinize hediye edebilirsiniz.

Altınoluk Festivaller

Antandos Yaşama Saygı ve Kültür Festivali