Alaçatı Gezi Rehberi

Alaçatı Nerededir, Alaçatı 'da Nereler Gezilir, Alaçatı'ya Nasıl Gidilir, Çeşme'de Gezilecek Yerler
Alaçatı'da gezilecek yerler ve Çeşme Alaçatı'nın tarihi mekanlarını merak eden okuyucularımız için, Alaçatı'da ne yenir, Alaçatı'dan ne alınır gibi tüm bilgileri öğrenebileceğiniz Alaçatı gezi rehberini sizin için hazırladık.

Alaçatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler:

İzmir'in Çeşme ilçesine bağlı bir mahalle olan Alaçatı, özellikle taş evleri ve rüzgar sörfüne uygun denizi ile meşhurdur.

Alaçatı Nerededir?

Alaçatı, İzmir'in batısında yer alan Çeşme'nin bir mahallesidir.

Alaçatı'ya Ne Zaman Gidilir?

Ege Bölgesi'nde yer alan Alçatı'da tipik bir Akdeniz iklimine hüküm sürer. Yazları oldukça sıcak ve kurak, kışları ise bol miktarda yağış alan ılıman bir iklime sahip bir bölgedir.

Alaçatı'ya Nasıl Gidilir?

Çeşme üzerinden Alçatı'ya uçak yoluyla ulaşmak oldukça rahattır. İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na gelebilir ve sonrasında Çeşme'ye ve Alaçatı'ya otobüsle gidebilirsiniz.

Bunun yanında birçok seyehat firmasının Türkiye'nin bir çok ilinden Çeşme'ye otobüs seferleri ve oradan da Alaçatı'ya direkt otobüs mevcuttur.

Alaçatı'da Nerede Kalınır?

Alaçatı'da konaklama seçeneklerinin baş sırasını taş evlerden oluşan butik oteller, pansiyon ve hoteller alıyor. Çeşme'de lüks otelden butik otellere kadar değişik alternatifler ile kalarak da, Alaçatı'ya gelebilirsiniz.

Alaçatı'da Ulaşım

Alaçatı'da genellikle her yer yürüme mesafesinde olduğu için, herhangi bir taşıta binmenize gerek yok. Begonvillerle ve taş evlerle dolu Ege kokan sokaklarda bol bol fotoğraf çektirerek yürüyebilir ya da bisiklete binebilirsiniz.

Alaçatı'da Gezilecek Yerler

Alaçatı'nın her bir köşesi bir masaldan fırlamış gibi adeta.. Rengarenk çiçeklerle süslü ve yöreye özgü ponza taşı ile yapılmış Alaçatı Evleri ilk görmeni gerekenlerden..

Kemalpaşa caddesi; Alaçatı'nın en canlı caddesidir. Eğlenmek isteyenlerin uğramadan geçmedikleri caddede bir restoranda hoş bir Latin müzik eşliğinde özel kuyu şarabınızı yudumlayabilir ve Ege mutfağının nefis tatlarını deneyebilirsiniz.

İlk olarak Alaçatı'ya yapılan 12 beyaz sütunlu eski ve yeni yeldeğirmenleri. Eski yel değirenlerinin yapımı çok uzun yıllar öncesine, taa 1000'li yılların öncesine dayanır. Bunlardan bazıları ticari amaçla kullanılmaktadır.

Alaçatı'da görmeden dönmemeniz gereken diğer mekanlar ise, Hacı Memiş Camii, Pazar Yeri Camii, Dutlu Kahve, sörfçülerin gözbebeği olan plajları, Alaçatı Port.

Alaçatı'da Ne Yenir?

Alaçatı'da tabi ki Ege mutfağı hakim. Farklı otlarla yapılmış mezeler, kekikli zeytinyağlılar, tulum peyniri ve dolmalar, etli yemekler gibi birbirinden nefis yemeklerin ardından içilen sakızlı Türk kahvesi yörenin vazgeçilmezleri arasındadır.

Yemek yerleri önerisi isteyenler için ise önerebileceğimiz yerlerin arasında; Şerefe Blaık, Babushka ve nefis tatlılar için Tarihi Rumeli Pastanesi var.

Alaçatı Gece Hayatı

Alaçatı'nın gece hayatı çok canlı ve kalabalıktır. Bar Sokağı'nda yazın belirli zamanlarında yürümekte sorlanabilirsiniz, ama genel olarak bu bölgede bir mekana oturup müzik eşliğinde bir şeyler içmek oldukça keyiflidir. Alaçatı'da akşamları gidebileceğiniz mekanlar Tektekçi Alaçatı, Cin By Göz Lounge, Propaganda.

Alaçatı'dan Ne Alınır?

Cumartesi günleri Alaçatı pazarı kurulur, pazardan votkalar, el yapımı reçeller, sakızlı sabunlar, deri sandaletler, bez giysiler ve birbirinden güzel süs eşyaları ile hediyelikler alabilirsiniz.

Antikacılar Çarşısı da meraklıları için resimler, heykeller, antikalar ve ikinci el eşyaları ile gayet ilgi çekici bir yelpazeye sahiptir.

Alaçatı'dan almanız gereknler sakızlı kahve, zeytin, el yapımı reçeller gibi yiyecekler ve rüzgar çanları, seramikler, lavanta kokulu sabunlar.

Alaçatı Festivaller

Nisan: Alaçatı Ot Festivali

Mayıs: Alaçatı Foto Ralli Fotoğraf Yarışması

Mayıs ve Ekim: Bisiklet Şenliği