Ülkemizde Bulunan Şehir İsimlerinin Geçmiş Yıllara Kadar Giden İlginç Hikayeleri

Türkiye'de bulunan çoğu şehirlerin isimleri pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış ve oldukça uzun yıllar öncesine dayanıyor. Peki hangi şehrin ismi hangi eski kelimeden geliyor. İleri butonuna tıklayarak bunun yanıtını öğrenebilirsiniz.

Şehirlerin eski zamanlara uzanan eski isimlerini öğrenmeye ne dersiniz?

Şehirlerin eski zamanlara uzanan eski isimlerini öğrenmeye ne dersiniz?

Haydi o zaman başlıyoruz.


1. Adana

1. Adana

Seneler önce Saros ve Adanos adındaki 2 kardeş bu şehri zorluklarla alıyor. Bu zaferden sonra, şehre kendi adını verirken, öteki kardeş yani Saros da bugünkü Seyhan'a adını veriyor.


2. Aksaray

2. Aksaray

Seneler önce Selçuklu Sultanı "İzzettin Kılıçlararslan", bu şehre gelerek dev yapılar yaptırtıyor. Bunların içinden halkın en fazla beğendiği yapı, beyaz bir saray. İşte o zamandan sonra bu bölgenin ismi Aksaray olarak anılıyor.


3. Ankara

3. Ankara

Seneler önce Ankara'da bolca üzüm yetişirmiş. Bu sebeple Farsça'da anlamı üzüm olan "Engur" kelimesi burası için kullanılmış. Bunun ardından da Frig dilinde engebeli arazi oaln "Ank" kullanılmış ve bunlardan sonra şehre Ankyra, Ankura, Angur, Ankuria gibi pek çok ad verilmiş. Günümüze ise Ankara olarak gelmiş.


4. Antalya

4. Antalya

Antalya, İzmir'in Bergama ilçesinde günümüzde de kalıntıları olan Pergamon şehrinin kralı, "Attalos" tarafından kurulmuş ve şehre "Attaleia" adı verilmiş. Sonra da Adalia, Antalia ve son olarak da Antalia adını alarak günümüze Antalya olarak ulaşmış.


5. Bingöl

5. Bingöl

Bingöl'de neredeyse binlerce irili ufaklı göl bulunduğu için adı Bingöl olmuş. Bu hikaye oldukça basit.


6. Bitlis

6. Bitlis

Rivayet o ki; kesin olmayan kaynaklara göre Büyük İskender'in Badlis adlı komutanı bu bölgede bir kale kurduktan sonra şehir Bitlis adını almış.


7. Bursa

7. Bursa

Uzun senelr önce bu bölge Bitinya Krallığı'nın başkentiydi. Bu sebeple adını Bitinya kralı Prusias'tan almış ve değişerek günümüze Bursa olarak gelmiş.


8. Hatay

8. Hatay

Hatay'ın ismini ulu önder Atatürk vermiştir, ne büyük guru değil mi? Çin'in kuzeyi "Hıtaylar" adındaki göçebe bir topluluk tarafından işgal edilmiş ve Avrupa, bu bölgeye "Hıtay" demiştir. Ancak Mustafa Kemal Atatürk, yaptığı araştırmalarda oradaki Hıtaylar'ın zamanla bu bölgeye geldiklerini gömüş ve toplumların köklerini kaybetmemesi için bu bölgeye "Hatay" demiştir


9. İstanbul

9. İstanbul

Şehri yüzyıllar önce "Megara" kralı olan Byzas kurmuş. Bu sebeple şehre de Bizantion adını vermiş. Bunun ardından Araplar bu şehre Kostantiniye, Romalılar ise Konstantinopolis demiş. Bu ad uzun denilip stin-polis olarak kısaltılmış. Türkler ise burayı feth ettiklerin "İslambol" adını kullanmış ve sonra İstanbul olarak değiştirilmiş.


10. İzmir

10. İzmir

Dünyada yaşanılabilecek en iyi kentler listesinde ilk 10'a girmeye hak kazanan İzmir'in ilk adı Smyrna'dır. İzmir kelimesi Smyrna'nın halk arasındaki kullanış şeklidir. 


11. Kırklareli

11. Kırklareli

Deliler ve Akıncılar olarak adlandırılan birliklerden geriye kalan 40 asker, buradaki kaleyi savunmak için hayatlarını kaybetmiştir. Yardım gelene dek kaleyi savunmuşlar ve şehre adlarını vermişlerdir.


12. Kocaeli

12. Kocaeli

Kocaeli'yi, Orhangazi döneminde, başarılı bir komutan olan "Akçakoca" fethetmiştir. İsmine de bu sebeple Kocaeli denmiş.


13. Manisa

13. Manisa

Yunanca "Magnesya" olan adı Türkler Manisa olarak değiştirmiş. Şehir o zamandan bu yana adını buradan almış.


14. Mersin

14. Mersin

Seneler önce Türkistan'dan göç eden büyük bir aşiret olan Mersinli Aşireti bu bölgeye yerleşmiş ve şehre kendi adlarını vermişler.


15. Sinop

15. Sinop

Bilinmekte olan kaynaklara göre bu şehrin ismi, Yunan mitolojisinde bir tanrıça olan Sinoppe'den geliyor. 


16. Tekirdağ

16. Tekirdağ

Bu şehir ise adını, sınır boyunca devam eden Tekir Dağları'ndan almış. Şimdiki zamanlarda bu dağlara Işık Dağları da deniyor.


17. Tunceli

17. Tunceli

Bolca olan maden kaynakları nedeniyle bu şehre Tunç Ülkesi adındaki Tunceli adı verilmiş.


18.

18. "Amasya"

Bu şehri Amazon kralı "Amasis" kurarak şehre "Amasis'in Şehri" anlamındaki "Amasesia" adını vermiş. Şehir şimdiye kadar da Amasya adı ile gelmiştir.