Side Gezi Rehberi

Side Nerededir, Side'de Nereler Gezilir, Side'ye Nasıl Gidilir, Side'de Gezilecek Yerler
Side'de gezilecek yerler ve Side'nin tarihi mekanlarını merak eden okuyucularımız için, Side'de ne yenir, Side'den ne alınır gibi tüm bilgileri öğrenebileceğiniz Side gezi rehberini sizin için hazırladık.

SİDE GEZİ REHBERİ

Side Hakkında Bilinmesi Gerekenler:

Hem tarihi hem de doğal güzellikleri ile meşhur olan Side Antalya'ya bağlıdır.Turistlerin yoğun olarak ziyaret ettikleri Side'de en önemli ziyaretçi alan yerler Side Antik Kenti, Manavgat Şelalesi ve tabi Side'nin güzel plajları.

Side Nerededir?

Side, Antalya'ya ilçesi olan Manavgat'a bağlıdır.

Side'ye Ne Zaman Gidilir?

Side'de Akdeniz iklimi hakimdir. Yazları sıcak ve kurak olur, kışları ise ılık ve yağışlıdır. Side'de deniz-kum-güneş tatili için yapmak isteyenler için en uygun aylar; Nisan-Ekim ayları arasıdır.

Side'ye Nasıl Gidilir?

İstanbul'dan Side'ye özel aracınızla gitmek istiyorsanız takip etmeniz gereken İstanbul-Bilecik-Kütahya-Afyon-Burdur-Antalya-Side.

Hava yolu ile gitmek istiyorsanız Side'ye 60 km uzaklıkta olan Antalya Havalimanı'na ulaşabilirsiniz.

Side'de Nerede Kalınır?

Side'de oldukça fazla konaklama alternatifleri mevcuttur. Side merkezde ya da sahil şeridinde konumlanmış otellerin içinden bütçenize uygun olan oteli seçebilirsiniz.

Side'de Gezilecek Yerler

Side'de gezmeden dönmemeniz gereken yerler şöyle; Side Antik Kenti, Roma Hamamı, yine Romalılar zamanından kalma Side Tiyatrosu ve karşısında yer alan Side Müzesi, M.Ö. 150'li yıllara dayanan Apollon Tapınağı, Seleukia Antik Kenti, Athena Tapınağı, Köprülü Kanyon Milli Parkı, Manavgat Şelalesi, Manavgat Barajı ve Titreyen Göl. Manavgat Şelalesi çevresinde oturup yemek yiyebilir ve orada bulunan şapkalı artist develerle fotoğraf çektirebilirsiniz.

Side'de Ne Yenir?

Tipik Akdeniz mutfağının izlerini taşıyan Side'de yiyebileceğiniz yemekler arasında zeytinyağlılar, sebze yemekleri, ot kavurma, otlarla hazırlanmış lezzetli mezeler, balık ve deniz ürünleri bulunur. Side'de yiyebileceğiniz yöresel lezzetler ise sebzeli kebap, arapaşı, patlıcan reçeli, turunç reçeli, hibeş ve labadır.

Side Gece Hayatı

Side Antik Kentti'nde bulunan liman kıyısında çokça eğlence mekanı yer alıyor. Yerli ve yabancı turistlerin tercih ettiği Side gece kulüpleri ve barların yanı sıra, daha sakin bir gece geçirmek isteyenler de akşam yenilecek hoş bir akşam yemeğinin ardından, sahilde gezintiye çıkabilir ve doğanın eşsiz güzelliklerini seyredebilirler.

Side'den Ne Alınır?

Manavgat ve Side'de turistlere yönelik süs eşyaları, otantik takılar, kıyafetler, hediyelik eşyalar ve yöreye özgü işlemeli örtüler ve tarihi yapıları simgeleyen seramik figürlerin yer aldığı çok sayıda mağaza, dükkan ve tezgah bulunur.

Side'den alabileceğiniz yemekler ise patlıcan ve turunç reçelleridir.

Side Festivaller

Temmuz – Uluslararası Manavgat Motosiklet Festivali

Ağustos – Manavgat Barış Suyu Kültür ve Sanat Turizm ve Gençlik Festivali