Dalaman Gezi Rehberi


Dalaman'da gezilecek yerleri ve Dalaman'ın tarihi mekanlarını merak eden okuyucularımız için, Dalaman'da ne yenir, Dalaman'dan ne alınır gibi tüm bilgileri öğrenebileceğiniz Dalaman gezi rehberini sizin için hazırladık.

Dalaman Hakkında Bilinmesi Gerekenler:

Dalaman Antik Karya bölgesinde bulunur çevresinde birçok tarihi kalıntılar yer alır. Kapıdağı'nda Lidai, Lissay, Crya ve Kleopatra Hamamı, Şerefler'de Kalynda ve kaya mezarları, Kayadibi'nde yer alan Likya kaya mezarları, Bozbel ve Kavacık'ta Hippokome Antik Kenti yer alırken Gökdağ'da da Likya kaya mağaraları bulunur.Dalaman çayı rafting için oldukça elverişlidir.

Dalaman Nerededir?

Dalaman Muğla'nın 12 ilinden biridir. Antik Karya bölgesi içinde yer alır.

Dalaman'a Nasıl Gidilir?

Dalaman'a gitmenin en kolay yolu uçak yolunu tercih etmek. İstanbul ve Ankara'dan birçok hava yolu şirketi Dalaman'a direkt uçuyor. Dalaman Havaalanı'ndan ise HAVAŞ otobüslere binip Fethiye ve Marmaris'e ulaşım imkanı mevcut. Dalaman'a İstanbul, Ankara ve İzmir gibi şehirlerden ve diğer yerlerden otobüs yoluyla da gelinebilir.

Dalaman'da Nerede Kalınır?

Dalaman'da havaalanına yaklaşık 4-5 kilometre uzaklıkta oldukça güzel ve cazip fiyatlı oteller bulabilirsiniz.

Dalaman'da Gezilecek Yerler

Dalaman'da görülmesi gereken yerler arasında Dalaman Çayı listenin en başında. Türkiye'nin en iyi rafting parkurları arasında yer alan Dalaman Çayı'nda rafting yapabilir ve tatilize renk katabilirsiniz.

Sarıgerme Plajı:
 7 kilometre plajı ile Türkiye'nin en uzun ve en ünlü plajlarından olan Sarıgerme'nin kumsalı oldukça geniş ve yer yer restoranları ile de hizmet veriyor.

Gökdemile Koyu: Tarihi kalıntılar ile bozulmamış harika doğal güzelliklere sahip olan Gökgemile Koyu'na Fethiye'den tekne ya da Hamam Koyu'ndan yürüyerek gelebilirsiniz.

Günlüklü Koyu:  oldukça ünlü olan Fethiye koylarından olan Günlüklü Koyu bölgedeki en canlı kumsallardan biri olma özelliğini taşıyor.

Yaka Köyü ve Tlos Antik Kenti: Deniz tatiline birkaç saatlik bir ara vermek isteyenler için size Yaka Köyü'nde yer alan Tlos antik kentini öneriyoruz. Bölgede bulunan Memiş Ağa Konağı ve Roma döneminden kalma antik kent görülmeye değer.

Sarsıla Koyu:  Bölgedeki diğer koylara nazaran daha sessiz ve sakin olan Sarsıla Koyu, yemyeşil bir örtüyle çevrilmiş müthiş bir doğa manzarasına ve keyifli bir kumsala sahip.

Dalaman'da Gece Hayatı

Sarıgerme plajına doğru bir yürüyüş yapıp yakamozu izleyebilir ya da daha canlı bir akşam için müzik dolu bir akşama yelken açabilirsiniz.


Dalaman'daki bazı barlar: M&S Dizco, Paradise Restaurant&Bar, Corner Cafe Bar ve diğerleri...

Dalaman'da Ne Yenir?

Dalaman Çayı'nda sıra sıra dizilmiş birçok balık restoranı mevcut. Burada akşam yemeği yemenizi ve özellikle balık yemeden dönmemenizi öneriyoruz.

Dalaman Alışveriş

Dalaman merkezinde sokaklarda tezgahta ve dükkanlarda satılan hediyelik eşyalardan sevdiklerinize ve kendinize harika hediyeler alabilirsiniz. Gümüş takılar ise takı tutkunlarını oldukça sevinderecek nitelikte.

Dalaman Faydalı Bilgiler

Dalaman çevresindeki müthiş koyları gezmeden, Dalaman Çayı'nda rafting yapmadan ve aynı yerde bulunan restoranlardan birinde kendinize nefis bir balık ziyafeti çekmeden dönmeyin.