Uçaklarda Gördüğünüzde Merak Ettiğiniz 8 Şey

Uçağa bindiğiniz zaman etrafınızda gördüğünüz anlaşılmaz işaret ve tasarımlar ne anlama geliyor? diyorsanız bu haberimiz tam size göre! 

2. Yardımcı güç ünitesi

2. Yardımcı güç ünitesi

Uçağa binildiği zaman motorlar daha çalışmıyorken duyulan ses kaynağıdır. Motorları çalıştırmak için kullanılır. Bunun yanında, güç ünitesi, bakımın uygun olmadığı kötü donanımlı terminallerde de büyük kolaylık sağlar.


3. Havalandırma sistemi

3. Havalandırma sistemi

Uçaklarda nefes alınan hava her motor türbininin kompresör aşamasından gelir. Uçaklarda havanın kirli olduğunun inanışı vardır, oysa hava önce filtrelenir sonrasında ise soğutulur. Filtreler bakterilerin yüzde 95'ini tutar.


4. Kanatlardaki kancalar

4. Kanatlardaki kancalar

Çoğu uçakta bulunan bu kancalar acil çıkış slaytını kullanmaya yarar. Güvenlik ipi kancaya geçirildikten sonra yolcular kolaylıkla tahliye edilir.


5. Kokpitteki çekiç

5. Kokpitteki çekiç

Birçok ülkenin kanunlarında olduğu gibi çekiç bir acil durum ekipmanı parçasıdır. Kokpitte bulunması gerekir.


1. Siyah üçgen

1. Siyah üçgen

Çok seyrek bir durum olsa da, pilotun kanatların yeri hakkında bir şüphesi olması ve göstergelerin çalışmaması durumunda, bu üçgenler kanatların en doğru açıdan kontrol edilebilmesine yarar.


1. Siyah üçgen

1. Siyah üçgen

Bazı uçaklarda yer alan bu üçgenleri fark ettiniz mi? Bu üçgenler kanatların en iyi görülebileceği yeri işaret eder.


6. Mürettebat dinlenme odaları

6. Mürettebat dinlenme odaları

Uzun saatler devam eden uçuşlarda bazı uçaklarda yer alan kabin ekibinin kullandığı dinlenme yerleridir. Fazla rahat olmasa da kısa süreli dinlenmeler için düşünülmüştür.


7. Pencerede olan delik

7. Pencerede olan delik

Uçak penceresinde bulunan bu delik ile kabin içindeki basınç dengelenir. Bunun yanı sıra bu delik, 3 katmanlı uçak camında nem tutulmasını sağlar. Bu sayede camın buğulanması ya da buz tutması önlenir.


8. Acil kapılarındaki kollar

8. Acil kapılarındaki kollar

Bu kollar uçuş görevlilerinin kavraması için düşünülmüştür. Olası bir panik halinde yolcuların çıkış kapılarına yüklendiklerinde kabin ekibinin tutunarak uçaktan düşmemelerine yardımcı olur.