Tarım turizmi için tasarlanan ahşap kulübeler

Zeminden yükseltilen ahşap kulübeler, ücra köye tarım turizmi (agro turizm) getirilerek kırsal yoksulluğun azaltılmasına yardımcı olmak için tasarlandı.


Şangay merkezli ZJJZ Atelier tarafından tasarlanan  Woodhouse Hotel , Çin’in Guizhou eyaletinin ücra Tuanjie köyünde bulunuyor.

Tuanjie'nin geleneksel mimarisinden esinlenen  mikro evler , yeşil alanda  minimum ayak izi bırakmak için çelik platformlarla zeminden yükseltildi.

 

Mimarların tasarım hedefi doğanın güzelliğini, çevreye uyum sağlayan basit formlarla yakalamaktı.


Küçük tarım köyündeki  glamping  oteli bir yamaçta  bulunan tek katlı 10 ahşap mikro evden  oluşuyor. Her ev ayrı bir oda olarak hizmet ediyor.


Otel, üç ayrı tip kulübeye sahiptir ve arazinin karmaşık şekli nedeniyle, tüm yapı malzemeleri elle dağa taşınmıştır.


İnşaat verimliliğini artırmak ve orijinal kaya oluşumlarına verilen zararı en aza indirmek için  ahşap ve yükseltilmiş çelik platform  kullanıldı.


Sınırlı bütçelerinden dolayı,  cephelerde kömürleştirilmiş ahşap kullanıldı  ve sahada maliyetin düşürülmesine yardımcı olan basit bir işlemle üretildiler.


Hava şartlarına dayanıklı  kömürleştirilmiş ahşaptan  yapılmış dış cephenin rengi ve dokusu ahşap evlerin manzaraya sorunsuz bir şekilde karışmasını sağlıyor.