Selfie lere Karşı Geliştirilen Yeni Fotoğraf Akımı: Anti-Selfie

Son yıllarda sosyal medya kullanımının hızla yayılmasıyla, fotoğraflarımızın işlevi ve onlara yüklediğimiz anlam değişti. Eskiden içinde bulunulan anı ölümsüzleştirmek için fotoğraflar çekilirken, artık ego tatmini için fotoğraflar çekiliyor. 

Sanatçı Stephanie Leigh Rose da, bu değişikliğe olan tepkisini STEFDIES adlı bir fotoğraf serisiyle gösteriyor. Fotoğraflarında, poz vermek yerine yerde ölü gibi yatan sanatçı bize ölümü düşündürmek istiyor. 


Se, hem düşündürücü hem de güldüren bu seriyi "anti-selfie" olarak tanımlıyor. Gördüğünüz tüm bu fotoğraflar herhangi bir ön hazırlık yapılmadan tamamen doğaçlama olarak çekilmiş. 


Günümüzde insanlar sosyal medyada paylaşmaya değer buldukları bir fotoğrafı çekene kadar birçok farklı poz denerler, ancak Stephanie fotoğraflarını yalnızca bir kez çekiyor.  


Sanatçının benimsediği bu yeni tarzın ana teması “ölüm” olsa da, işlenen tek konu bu değil. Asıl verilmek istenen mesaj,  bir yeri ziyaret ettiğimizde, cep telefonlarımıza sarılmak yerine o anın tadını çıkarmamız gerektiği.