Mutlu Olmak İçin Paranızı Seyahat Etmeye Harcayın

Cornell Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, büyük bir mutlulukla yaşamı devam ettirebilmek deneyim kazanmaktan geçiyor. Yani maddelerden ziyade deneyimlere önem veren insanlar daha mutlu olabiliyor. Dr. Thomas Gilovich’ın 20 yılı aşkın sürede gerçekleştirdiği araştırmasında, mutluluk ve deneyim kazanma arasında ciddi bir ilişkinin olduğu ortaya çıkıyor.

İnsanlar yaşadıkları deneyimlerden ötürü daha fazla mutlu olabilir!

İnsanlar yaşadıkları deneyimlerden ötürü daha fazla mutlu olabilir!

Gilovich’e göre, insanlar kendilerini mutlu edecek bir şeyler satın alarak tatmin oluyorlar. Ancak bu mutluluk kısa sürüyor; çünkü çok zaman geçmeden alınan eşyanın bir yenisi, daha üstün özelliklere sahip olanı piyasaya çıkabiliyor. Böylelikle yeni bir şeyler alındığında hissedilen mutluluk birden bire kaybolmuş oluyor.
Diğer taraftan, deneyimlere dayanan mutlulukları insanlar üzerinden ne kadar zaman geçerse geçsin yine de yaşayabiliyorlar. Çünkü deneyime dayanan mutluluklar bir süre sonra kişinin kimliği haline gelebiliyor.

Düşünün ki, yeni çıkan bir parfümü, arabayı ya da telefonu almak istediniz.

Düşünün ki, yeni çıkan bir parfümü, arabayı ya da telefonu almak istediniz.

Bunu aldığınızda çok mutlu olacağınızı biliyorsunuz. Satın aldığınızda da büyük bir mutluluk yaşayabilirsiniz. Ancak çok geçmeden o parfümün, arabanın ya da telefonun daha iyi bir versiyonu piyasaya çıkacaktır. Bu gerçekleştiğinde, bu sefer yenisini almak isteyeceksiniz ve önceden aldığınız şeyler sizi daha mutlu etmeyecek.

Bununla birlikte, geçen sene yaptığınız Paris gezisi hiç aklınızdan çıkmayacaktır. Hatırladıkça o zamanları mutlu olacaksınız. Seyahatlerinizden kalan hatıralar sizi her zaman mutlu edecektir; çünkü o zamanlar ve anlar sizin hayattaki en mutlu anlarınız olarak kalacaktır.
İşte bu sebepten ötürü, yeni çıkan bir telefonu almak yerine, onun parasıyla bir Roma gezisi ya da başka seyahatler planlayabilir ve böylelikle daha mutlu bir hayata kavuşabilirsiniz.