Fethiye Gezi Rehberi

Fethiye Hakkında Bilinmesi Gerekenler:

Muğla ilinin 13 ilçesinden biri olan Fethiye, Ege ve Akdeniz bölgesinin buluştuğu noktadadır. Kentin eski adı Rumca'da ''uzak diyar'' anlamına gelen Meğri'dir.

Fethiye Nerededir?

Muğla iline bağlı olan Fethiye, Akdeniz bölgesinin güneybatısında bulunur.

Fethiye'ye Ne Zaman Gidilir?

Fethiye'de tipik bir Akdeniz iklimi hakimdir. Yani yazları sıcak ve kurak, kışları ise ılık ve yağışlıdır. Kışın da hava sıcaklığı 10 derecenin altına düşmez. En kalabalık ve canlı zamanları Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Diğer aylar daha sakin geçer.

Fethiye'de Nerede Kalınır?

Fethiye'de kalmak isteyenler için önerebileceğimiz yerler Çalış Plajı, Ölüdeniz, Fethiye Merkez ve Kelebekler Vadisi. Ölüdeniz, Fethiye'nin en popüler konaklama yeridir. Daha sakin bir yerde konaklamayı tercih edenler için ise Kelebekler Vadisi'ni önerebiliriz.

Fethiye'ye Ulaşım

Fethiye'de ulaşım açısından sıkıntı çekmezsiniz. Merkez ve yakın çevresine taksi, dolmuş ve belediye otobüsleri mevcuttur. Biletleri ise otobüs içinden alabilirsiniz.

Fethiye Gezilecek Yerler

Fethiye tarihi ve kültürel zenginliği ve doğal güzellikleri ise dört mevsim boyunca kendisine turist çekmeyi başarmaktadır. Fethiye'de genel olarak gitmeniz gereken yerler; Ölüdeniz, Kadyanda, Telmessos Antik Kenti, Kelebekler Vadisi, Kabak Koyu, Kayaköy, Gemiler Adası, Babadağ, Caretta Caretta kaplumbağalarının üreme merkezi Çalış Plajı ve On İki Adalar.

Fethiye'de Ne Yenir?

Bitki örtüsünün tüm avantajları kullanılan Fethiye'de bol miktarda ot ve sebze kullanılır. Patlıcan yemeklerin vazgeçilmezidir, tatlısı bile yapılır. Deniz ürünleri bu bölgede daha geri plandadır. Onun yerine et kavurması, çiftlik kebabı, tavuk, kuzu kapama, ciğer bu zengin mutfağın güzel lezzetlerindendir.

Bahşiş ise genelde hesabın %10'u kadarıdır.

Fethiye Gece Hayatı

Fethiye gece hayatı son derece canlıdır. Kalabalığın ve eğlencenin en yoğun olduğu bölgeler Merkez, Ölüdeniz ve Hisarönü'dür. Bilhassa yaz aylarında hem gece hem de gündüz hep cıvıl cıvıldır. Restoran, bar ve gece kulüpleri bu bölgelerde turistlerin hizmetine sunulmuştur.

Fethiye'de Alışveriş

Fethiye'de çarşıdan ya da sem pazarlarından havlu, çanta, magnet, anahtarlık, takı, yöresel kaya halıları gibi birçok hediyelik eşya bulabilirsiniz. Çlüdeniz ve Hisarönü'nde birçok alışveriş noktasını bulabilirsiniz. Buna ek olarak Erasta AVM ve Kipa AVM adlı alışveriş merkezleri de otobüs terminali yakınında bulunur.

Fethiye Festivaller

Uluslararası Fethiye Festivali: Mayıs

Fethiye Klasik Müzik Festivali: Eylül