Dünyanın En Soğuk Yerinden İnanılmaz Fotoğraflar: Yakutsk

Eğer bulunduğunuz yerin bu kış çok soğuk olduğunu düşünüyorsanız, dünyanın en soğuk yeri olan Yakutsk'a ait olan bu fotoğraflara bir bakın deriz. Hava sıcaklığının -70 derecelere kadar düştüğü bu yerleşim yerinden 21 fotoğrafı ve dünyanın en soğuk noktasına dair bilgileri galeriye tıklayarak fotoğrafların altında görebilirsiniz.


Dünyanın en soğuk yeri olan Yakutsk'un merkezindeki pazar yerinde bol bol balık var. Çünkü bu kadar soğuk bir yerde sebze ve meyve gibi tarım ürünlerinin yetişmesi imkansız.

Dünyanın en soğuk köyü olan Oymyakon

Dünyanın en soğuk köyü olan Oymyakon

Şehirdeki yapılmış tek yol dünyanın en soğuk köyü olan Oymyakon'a giden yol. Ancak bu yol iki gün kadar sürüyor. Bu yüzden giderken yanınıza iki günlük yolluk almanız şart!


''Oymyakon Donmuş Kutup''

''Oymyakon Donmuş Kutup''

Hatta köyün girişinde yer alan tabelada ''Oymyakon Donmuş Kutup'' yazıyor.


Bir kadın donmuş evin yanında yürüyor.


Oymyakon'da yaşayan köpekler çok kalın bir kürk katmanına sahip, bu sayede hayatta kalabiliyorlar.


Tuvaletler dışarıda

Tuvaletler dışarıda

Köydeki çoğu evin tuvaletleri dışarıda. Sebebi ise evin zeminin altından boru döşenmesinin mümkün olmaması, çünkü döşenen borular buz tutuyor.


Köyün yerlisi olan çiftçi inekleri soğuktan koruyor ve onları evinde tutuyor.Köydeki tek dükkan

Köydeki tek dükkan

Fotoğrafta gördüğünüz yer ise köyde bulunan ve köyde yaşayanlara ihtiyaçlarını sağlayan tek dükkan. Yani eğer bu yerdeyseniz ve örneğin bir atkıya ihtiyacınız varsa, aradığınız yer bu dükkan olmalı.


Arabaları dışarı park etmek yasak

Arabaları dışarı park etmek yasak

Arabalar sadece ısıtmalı kapalı otoparklarda park edilebilir. Eğer aracınızı dışarı park ederseniz, sabah kalktığınızda onu bir daha çalıştıramazsınız.


Bu soğuğa rağmen evlerin nasıl ısındığını merak ediyorsanız, işte yanıtı! Fotoğrafta köydeki her evin ısınmasından sorumlu olan ana kömür yakma tesisini görüyorsunuz.

Ne dersiniz, siz olsanız bu buz gibi yerde yaşayabilir miydiniz?