Dünyanın En Muhteşem 11 Sahili

Dünyanın Hayran Olunası Sahilleri


Dünyada yer alan en muhteşem sahillerin isimlerini ve bu harika sahillerle ilgili bilgileri seyahat tutkunu gezginler için galerimizde bir araya topladık. Birbirinden muhteşem sahiller hakkında bilgi alabilirsiniz.

1. La Digue, Şeysel Cumhuriyeti

1. La Digue, Şeysel Cumhuriyeti

Şeyseller veya resmi adıyla Şeysel Cumhuriyeti, Afrika’ya bağlı olan ada ülkesidir. Türkiye’den uçuş 10 saat kadar sürmekte. Oldukça fazla vatandaşımız tarafından bilhassa balayı mekanı olarak rağbet görüyor. Tabi daha da önemlisi vize istemiyor!

2. Cam Sahili, USA

2. Cam Sahili, USA

Kaliforniya‘nın Fort Bragg yakınında yer alan bu sahil, ne yazık ki senelerce çöp atılan bir alan olarak kullanılmış. Okyanus suyu cam parçalarını yıllarla birlikte pürüzsüzleştirdiğinde, arkasında muhteşem bir sahil manzarası bırakmış. Çöpler temizlenmiş ve sonrasında sahil kullanıma açılmış.. Şimdi bu sahil hak ettiği değeri görüyor, cam parçalarını almak daı yasak!

3. Fransız Polinezyası, Bora Bora

3. Fransız Polinezyası, Bora Bora

Güney Pasifik’te bir Fransız toprağı olan Fransız Polinezyası’nda yer alan bu ada dünyanın en harika sahillerinden bir tanesine sahip. Adaya, yerli halkının 4. yüzyıl gibi geldikleri sanılıyor.

4. Koekohe Sahili

4. Koekohe Sahili

Sahil, dev yumurtalarıyla ünlü! Ejderha yumurtası olarak da tanınan bu yumurtlar, dalgaların ve rüzgarların etkisiyle meydana gelmiş. Müthiş görünmüyorlar mı?


5. Vaadhoo Sahili, Maldivler

5. Vaadhoo Sahili, Maldivler

Geceleri gelgit olayının olduğu Maldivler’de, şansınız varsa siz de bu doğa olayına tanık olabilirsiniz. Gelgit etkisiyle kıyıya vurmuş dalgalar; plankton denilen tek hücreli bu canlıları kıyıya taşıyor. Akşamları ise, kendi bünyelerinde elektrik üretebilen bu canlılar, muhteşem bir şölen sunuyor… Bunu Photoshop sanıyorsanız yanılıyorsunuz... Tamamen gerçek...

6. Vik Sahili, İzlanda

6. Vik Sahili, İzlanda

Bu sahilin en enteresan özelliği, siyah kumlarının olması. Bunun sebebi ise, İzlanda’da bol bol volkanik faaliyet gerçekleşmesi. Katılaşmış volkanik kayaların aşınması ile oluşan bu siyah kumlu sahil hem olağanüstü görünüyor hem de biraz ürkütücü!


7. Benagil Sahili, Portekiz

7. Benagil Sahili, Portekiz

Bu sahile gidebilmek için pek çok seçenek bulunmakta ancak en enteresan olanı, su kayağı! Tabi yüzüp  kulaç atarak da ulaşmak çok eğlenceli olabilir ancak dalgalara dikkat etmek koşuluyla!

8. Navagio Sahili, Yunanistan

8. Navagio Sahili, Yunanistan

Bu sahilin en bilinen özelliği, incecik sarı renkteki kumları ve cam gibi suyun rengi! Bir diğer ünlü özelliği de, kıyıda yer alan ve bu sahil şeridinin sembolü olan batık gemi…


9. Moriela Sahili, Mexico

9. Moriela Sahili, Mexico

Dünyanın en garip sahillerinden bir tanesi de Moriela…Çünkü bu sahile ulaşmak için dar bir mağaradan geçmenk gerekiyor. Üstelik bu sandığınız kadar kolay bir yolculuk da değil. Çünkü, suyun içinden ve yer yer karanlıktan geçerek dakikalarca devam etmeniz gerekiyor. Ama sonunda beklediğinize değiyor ve cenneti andıran bir sahile ulaşıyorsunuz...


10. Pembe Kum Sahili, Bahamalar

10. Pembe Kum Sahili, Bahamalar

Mercan parçaları ve foraminifera denilen deniz canlılarının kalıntılarının yol açtığı pembe renk bu sahile benzersiz bir görünüm katmış. Bilhassa gün batımının kızıllığı ile birleşince, doğanın bu cömert güzelliğine bir kez daha hayran kalacaksınız.


11. Yeşil Kum Sahili Kourou, Fransız Guyanası

11. Yeşil Kum Sahili Kourou, Fransız Guyanası

Denizaşırı volkanlarından oluşan, magnezyum ve demir ihtiva eden olivin kristallerinden yeşil rengini alan Kourou, ziyaretçilerinin mavi ve yeşile tam olarak doymalarını sağlıyor...