Babakale Gezi Rehberi


Babakale'de gezilecek yerler ve Babakale'nin tarihi mekanlarını merak eden okuyucularımız için, Babakale'de ne yenir, Babakale'den ne alınır gibi tüm bilgileri öğrenebileceğiniz Babakale gezi rehberini sizin için hazırladık.

Babakale Hakkında Bilinmesi Gerekenler:

Asya kıtasının en uç noktası olan Babakale'de oldukça görkemli ve güzel bir kale bulunur.Mavi bayraklı muhteşem denizinde balıklar yumurta bırakır ve Babakale aynı zamanda Akvaryum diye de anılır. Sualtı dalış yapmak için çokça tercih edilen bir yerdir.

Babakale Nerededir?

Babakale, Çanakkale Ayvacık'a bağlıdır. Assos'a 17 km, Küçükkuyu'ya 25 km uzaklıktadır.

Babakale'ye Ne Zaman Gidilir?

Babakale'de deniz, kum ve güneş tatili tapmak istiyorsanız, taz aylarını tercih edebilirsiniz. Diğer aylarda da Babakale'ye gelip muhteşem manzara eşliğinde balık restoranlarında Körfez balıklarını tadabilir ve Babakale Kalesi'ni ziyaret edebilirsiniz.

Babakale'ye Nasıl Gidilir?

İstanbul'dan gelecekler Gelibolu'dan feribotla Çanakkale'ye gelebilir, sonrasında ise Ezine'den Gürpınar yolu ya da Ayvacık Behram üzerinden Babakale'ye ulaşabilir.

Babakale Nerede Kalınır?

Babakale Köyü içinde ve köye yürüme mesafesinde olan çevresinde pek çok butik otel ve motel bulabilirsiniz.

Babakale'de Gezilecek Yerler

Babakale Kalesi, Antik Su yolları, Hamam, balıklarla yüzebileceğiniz denizine girilebilecek yer olan Akliman ve Babakale Feneri, Babakale'de gezilebilecek yerler arasında yer alıyor.

Babakale'de Ne Yenir?

Restoran olarak birkaç seçeneğin bulunduğu Babakale'de ilk yenilmesi gerekenler tabi ki balık ve deniz ürünleri. Burada yiyeceğiniz etler de koyunların kekikle beslenmesi sonucu mis gibi kekik kokar. Ezine peyniri ile meşhur Babakale'de zeytinin, kekik suyunun, kalamarın, otlarla yapılmış mezelerin ve deniz levreğinin mutlaka tadına bakın. Ayrıca kırlangıç balığı çorbası ve karides tatlısı da denenmeli.

Babakale'den Ne Alınır?

Babakale'de uzun yıllardır bıçakçılık yapıldığından, buraya geldiğinizde alabileceğiniz şeylerin başında keskin ve balık ayıklamada kullanışlı olan el yapımı bıçak geliyor. Bunun dışında yörede meşhur olan kuru ya da taze kekik, zeytin, zeytinyağı buradan alınabilecekler arasında.