Otel Odaları ile İlgili Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

Otel Odaları Hakkında Bilinmesi Gerekenler, Oteller Hakkındaki Gerçekler


Otel odaları seyahatlerimiz sırasında evimiz oluyor ancak bazı yerleri çok iyi temizlenirken bazı yerleri var ki çok kirli! Quora adlı seyahat sitesinin yaptığı anket sonuçlarını galerimizde sıraladık.

Gözetleme delikleri; ABD'deki bir otel zinciri yönetimindeki ismin tavsiyesi şu yönde: "Kapınızdaki gözetleme deliğini kontrol edin.


Arızalı veya kurcalanmış olabilir, bu durumda oda değiştirmek istediğinizi belirtin." Gözetleme deliğindeki görüntünün temiz ve net olması lazımdır.


Beechmont Otelleri yöneticisi, güvenlik bakımından bu deliğin kapalı halde bırakılmasını, yalnızca ihtiyaç halinde açılmasını tavsiye ediyor.


Banyodaki su bardakları da aynı şekilde. Temiz görünse de otelin temizlik personeli büyük bir ihtimalle onu sade suyla yıkayarak sonra da bir havluyla kurulamıştır.


Pek çok kişi odasındaki bardağı kullanmadan önce sabunla iyice yıkayıp dezenfekte etmek ister.


Bavulunuzu nerede açmak doğrudur? Odanıza girdiğinizde, bavulunuzu açma amaçlı ahşap bir raf varsa onu kullanmayın. Tahtakuruları ahşapta dolaşır.


Banyoda yerleri mutlaka kontrol edin; temiz bir görünümü varsa bavulu orada açabilirsiniz. Tahtakurularının metalle arası iyi değildir, bu sebeple metal rafları bu amaçla rahatlıkla kullanılabilir.


Otel odasındaki en kirli şey nedir? Tlevizyon kumandası!
Otellerde odalara girildiğinde en çok kullanılan eşyaların başında televizyon kumandaları gelir.


Bu sebeple de kumandalar odada bulunan en pis şeydir, bunun yanında odayı temizleyenlerin de hiç temizlemediği şeylerdendir.


2012 yılında Houston Üniversitesi'nin yaptığı bir araştırmada, kumandaların genelde tuvalet kadar pis oldukları anlaşılmıştır.


Yine bu kadar pis olan bir başka şey de lamba düğmeleridir. Bu sebeple odaya girince ilk iş bunları dezenfektan bir bezle silin.


Mesela, ABD'deki Best Western otel zincirinde artık morötesi ışık veren çubuklar mevcut.


Otel odanızın iyi temizlenmediğini düşünüyorsanız en iyisi dezenfektan bez ve spreyleri seyahatlerinizde yanınızda getirmeniz.


Otellerde temizliğe dikkat edilmesi yönünde yürütülen çabalar ile pek çok otelde hijyen ve güvenlik standartları arttırılmış.


Gözetleme delikleri, böcekler, mikroplu kumandalar… Otelde kalan misafirlerin dikkatli olması sebepsiz değil.


Bunlar, nesnelerin üzerinde tutularak, nesnelerin bakteri ve mikroplardan arındırılması sağlanıyor.


Kahve makinesini kullanmayın! Güne kahvesiz başlayamayanlardansanız o halde otel odanızdaki kahve makinesini değil de yakındaki bir kafeteryayı kullanın.


Sektördeki uzmanlar, bu aletler temiz dahi görünse odada daha önce kalan kişilerin onu ne şekilde kullandığını bilmediğinizden onları kullanmamanız gerektiğini belirtiyorlar.