Mersin Gezi Rehberi


Mersin'de gezilecek yerler ve Mersin'in tarihi mekanlarını merak eden okuyucularımız için, Mersin'de ne yenir, Mersin'den ne alınır gibi tüm bilgileri öğrenebileceğiniz Mersin gezi rehberini sizin için hazırladık.

Mersin Hakkında Bilinmesi Gerekenler:

Mersin Türkiye'nin en büyük 10. şehridir. Birçok tarihi kalıntıları bulunan Mersin'de bulunan Mersin Limanı da Türkiye'nin en büyük limanıdır.

Mersin Nerededir?

Mersin, Türkiye'nin güney kısmında yer alır, Kıbrıs adasının karşısında ve Akdenizin doğusunda bulunur.

Mersin'e Ne Zaman Gidilir?

Mersin'de Akdeniz iklimi hüküm sürer. Yani yazları kuru ve sıvak, kışları ise ılıman ve yağışlı geçer. Yaz aylarında Mersin oldukça sıcaktır. Mersin'e deniz tatili yapma zamanı Mayıs'tan Ekim'e kadarki aylardır.

Mersin'e Nasıl Gidilir?

Mersin'e 65 kilometrede bulunan Adana Şakirpaşa Havalimanı'ndan Mesin'e kolaylıkla ulaşılabilir.

Mersin'e birçok noktadan tren ile ulaşmak mümkündür.

Mersin'de Nerede Kalınır?

Mersin'in 13 ilçelerinden bazıları olan Toroslar, Erdemli, Akdeniz ve Yenişehir ilçelerinde çok sayıda konaklama alternatifleri bulabilirsiniz.

Mersin'de Ulaşım

Mersin'de ulaşım şehir içinde belediye otobüsleri ve taksiler ile sağlanır.

Mersin'de Gezilecek Yerler

Mersin doğal ve kültürel güzellikler bakımından oldukça zengindir. Mersin'de gezilebilecek yerlerden bazıları;

Cennet-Cehennem Çökükleri, Astım Mağarası, Silifke'de Taşucu ve Susanoğlu Plajları, Anamur Plajı, Erdemli'de Kızkalesi ve Tömük Plajı, Roma dönemine ait Agora ve bazilika, Kanlıdivane, Silifke Kalesi, Taşucu, Aya Thecla Yer Altı Mağara Kilisesi.

Mersin'de Ne Yenir?

Mersin, Akdeniz Mutfağının izlerini taşır. Bu mutfakta özellikle balık ve deniz ürünleri yenilmesi gerekenler arasında yer alıyor.

Mersin Gece Hayatı

Mersin dört mevsim turist çektiği için gece hayatı da hareketlidir. Merkezde birçok bar, cafe, meyhane, karaoke var bulunur. Yaz aylarında ise eğlence sahil tarafındaki yerlerde daha yoğundur.

Mersin'den Ne Alınır?

Mersin'de çok sayıda alışveriş merkezi bulunur. Bu alışveriş merkezlerinden bazıları Palm City AVM, Tarsu AVM, Mersin Marina, Forum Mersin.

Mersin Festivaller

Mayıs: Mersin Uluslararası Müzik Festivali

Haziran: Tantuni Festivali

Kasım: Narenciye Festivali