Kaş Gezi Rehberi


Kaş gezi rehberinde Kaş'ta gezilecek yerler ve tarihi mekanları merak eden okuyucularımız için, Kaş'ta ne yenir, Kaş'tan ne alınır gibi genel bilgileri öğrenebileceğiniz Kaş gezi rehberini sizin için yayınlıyoruz.

Kaş Hakkında Bilinmesi Gerekenler:

Antalya'ya bağlı olan turistik ilçe Kaş'ın bilinen en eski adı Antiphellos'tur. Antik dönemde Teke Yarımadası olarak tanınan Kaş'ta Roma döneminden kalma çokça tarihi eser bulunur.

Kaş Nerededir?

Antalya'ya bağlı olan Kaş ilçesi batısında Fethiye, kuzeyinde Elmalı ve doğusunda ise Demre bulunur.

Kaş'a Ne Zaman Gidilir?

Kaş'ta Akdeniz iklimi hakimdir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ise ılık ve yağışlıdır. Kaş'a deniz tatili için gelmek isteyenler için en ideal aylar; Nisan-Ekim aylarıdır.

Kaş'a Nasıl Gidilir?

Kaş'a hava yolu ile gitmek isterseniz, 160 km. mesafedeki Dalaman Havalimanı'na gidebilir ve buraya ulaştıktan sonra toplu ulaşım araçları veya taksi ile Kemer'e varabilirsiniz. Ya da 220 km. mesafede olan Antalya Havalimanı'nı tercih edebilirsiniz.

Özellikle yaz aylarında seyahat şirketlerinin otobüsleri ile Kaş'a direkt olarak gidebilirsiniz.

Kaş'ta Nerede Kalınır?

Kaş oldukça turistik bir ilçe olduğu için çok sayıda konaklama seçeneği bulunur. Her keseye göre konaklama seçeneğinin sunulduğu Kalkan'da apart otel, pasndiyonlar, hostel ve oteller mevcuttur.

Kaş'ta Gezilecek Yerler

Kaş'ta gezilecek yerler şöyle sıralanabilir. Büyükçakıl ve Küçükçakıl Plajları, Dansözler Mezarı, Likya yerleşim yeri olan Antiphellos Antik Kenti, Kaş Antik Tiyatrosu, dünyanın ilk meclis binası Kaş'ta bulunan Likyalılara ait Patara Antik Kenti'ndedir. Mavi Mağara, Noel Baba Kilisesi, Güvercinlik Mağarası, Aşırlı Adası Deniz Mağarası, Kaputaş Plajı, Uzun Çarşı Caddesi'nde bulunan Lahit – taştan oyma mezar, Kaş'tan tekneyle gidilebilecek Kekova, Batık Şehir, Simena Kalesi, Kalkan, Saklıkent Kanyonu.

Kaş'ta Ne Yenir?

Oldukça turistik olan Kaş'ta her zevke ve damak tadına göre yemek bulmak mümkün. Merkez ve sahil kenarında sıralanmış olan cafe ve restoranlarda zeytinyağlılar, et, balık, deniz ürünleri gibi birçok yemek çeşidini müthiş manzara karşı yiyebilirsiniz. Özel olarak ise humus, balık çorbası ve balık köftesini deneyebilirsiniz.

Kaş'ta meşhur olanlar ise pekmez, çam balı, Karakovan balıdır. Ve tabi mis kokulu kekik ve ada çayını hem taze hem de kuru halini bulabilirsiniz.

Kaş Gece Hayatı

Kaş, turistik bir şehirdir ancak buna rağmen çok fazla hareketli bir gece hayatı yoktur. Gece kulübü ve bar seçenekleri çok olmasa da değişik tarzdaki canlı müziklerle süslenmiş Kaş geceleri hep cıvıl cıvıldır ve eğlencelidir.

Kaş'tan Ne Alınır?

Kaş'tan ne alabilirim diyenler için pekmez, çam balı, Karakovan balı, kurutulmuş ya da taze kekik ve ada çayını önerebiliriz. Tüm bunları Cuma günleri kurulan semt pazarından satın alabilirsiniz. Kaş ve çevresinde üretilen el yapımı kilim ve dokumalardan olan yöreye özgü ''Barak Kilimi'' ve keçi tüyü ile yapılan ''Kıçlar'' ünlüdür, bunlar arasında tülbent, yemeni, dastar alınabilir. Ayrıca ilçe merkezindeki mağazalardan da kendiniz ve sevdikleriniz için yöreye özgü tahta kaşıklar ve oklavalar, takılar, süs eşyaları, kıyafetler gibi hediyelik eşyaları alabilirsiniz.

Kaş Festivaller

Mayıs – Uçurtma Şenliği

Doğa Sporları Festivali

Eylül – Uluslararası Likya/Kaş Kültür ve Sanat Festivali