Dünyanın En Sakin Şehri Türkiye'de!

Dünyanın En Sakin Yeri Türkiye'den Seçildi, Dünyadaki En Sakin İlçesi: Artvin'in Şavşat İlçesi
İtalya'da düzenlenen bir araştırmada dünyanın en sakin şehirleri seçildi. Bu şehirlerin arasında Türkiye'den bir şehir de var! Dünyanın en sakin şehirlerinden seçilen Türkiye'nin o sakin şehrini ve ilçesi hakkındaki bilgileri bulabilirsiniz.

İtalya'da dünyanın en sakin şehirleri listelendi. Ve bu listeye bir de Türkiye'den bir şehir ve ilçesi girdi. 


Listenin en başında yeşil Artvin'in Şavşat ilçesi yerini aldı. 


Artvin Valisi Kemal Cirit gerçekleştirdiği basın toplantısında, 21-23 Haziran 2015 tarihleri arasında İtalya'nın Milano şehrinde düzenlenmiş olan törende Şavşat'ın "sakin şehir" unvanı aldığını belirtti. 


Şavşat Kaymakamlığı, Şavşat Belediye Başkanlığı, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) ve projenin arka planında aktif olarak görev yapan kurum ve kişileri kutlayan Cirit, "Şavşat, bu atılımı ile ülkemizde birçok ilçemizin göz bebeği haline geldi. Örnek alınan ilçe pozisyonuna dönüştü" dedi.


Dünyada 200'e yakın yerleşim yerinin bu unvanı aldığını belirten Cirit, "Şavşat kırsal alanıyla, kent merkeziyle, bozulmamış kültürü ile doğal güzellikleri ile müziğiyle saklı bir cennet gibiydi. Bu unvanımızla beraber bunu dünyaya ilan ettik" şeklinde konuştu.


Şavşat Kaymakamı Cemil Sarıoğlu ise "sakin şehir" unvanını alabilmek için 70 kriteri en iyi şekilde yerine getirmek gerektiğini belirterek, aldıkları belgeden dolayı memnuniyetini dile getirdi.


Alınan belgenin Artvin'e ve Şavşat'a önemli değerler, kazandıracağını belirten Cirit, Artvin'i ve Şavşat'ı nitelikli turizmin merkezi haline getireceğini vurguladı.


Vali Cirit, Türkiye'de Seferihisar, Perşembe, Yalvaç, Taraklı, Gökçeada, Vize, Akyaka, Yenipazar, Halfeti'den sonra Şavşat'ın "sakin şehir" unvanı almayı başardığını belirtti.