Dalyan'da gezilecek Yerler. Dalyan'a gelipte görmeden gitmemeniz gereken 10 yer

Kral Mezarlıkları

Kral Mezarlıkları

Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde bulunan Kaunos Antik Kenti,  2 bin 400 yıllık kaya mezarları, 5 bin kişilik tiyatrosu ve Demeter Kutsal Tapınağı ile ziyaretçilerini ağırlıyor.


Çamur Banyoları

Çamur Banyoları

Dalyan merkezden kalkan teknelerle 15 dakika içerisinde ulaşabileceğiniz çamur banyoları, yurt içinden ve yurt dışından gelen turistleri misafir ediyor.


Kargıcak Koyu

Kargıcak Koyu


Kral Mezarlıkları

Kral Mezarlıkları


Çamur Banyoları

Çamur Banyoları

Dalyan'a 4 km uzaklıkta, çamur banyolarının içindeki termal su romatizmalar, kas yorgunluğu, sinirsel hastalıklar, eklem ve kireçlenme rahatsızlıkları, böbrek ve idrar yolu tedavisinde yararlı oluyor. 39 derecede olan bu termal su kükürt, klorür, florür ve radyoaktif gazlar içermektedir. Güzellik iksiri olarak ünlenen çamur banyosunun insanları en az on yaş gençleştirdiğine inanılır. 45 dakika vücutta bekletilen çamur, kuruduktan sonra deriyi gerer ve kırışıklıkları yok eder. Dünyanın her tarafından pek çok ünlü çamur banyosu için Dalyan'a gelmiştir. Çamur banyosu için bölgeye Dalyan'dan tekne ile gidebilirsiniz. Hem sağlık hem de eğlence kaynağı olan çamur banyolarına giderken fotoğraf makinanızı almayı unutursanız sonradan çok pişman olursunuz. Emin olun ki çok ilginç kareler yakalayabilirsiniz.


İztuzu Plajı

İztuzu Plajı

Bir tarafı açık deniz (Akdeniz), bir tarafı Dalyan kanalı, bir tarafı da kanalı denize bağlayan boğaz olan İztuzu plajı doğal bir yarımadadır. Carreta caretta'ların üremek için yumurtalarını bıraktıkları, dünyadaki nadir plajlardan birisidir. Dünyada doğallığını koruyan ikinci plaj olma ödülüne de sahip İztuzu, tam bir doğa harikasıdır. Denize dikey uzanan Radar tepesi'nin dibinden başlayarak Delik Ada'ya kadar uzanır ve Dalyan deltasının ağzını kapatır. Kumları altın renginde ve çok incedir. Deniz temiz ve berrak, kıyıları ise sığdır.

İztuzu Plajı'nın uzunluğu kumların sürekli hareketi ile 5km ile 6 km arasında değişir. Soyunma kabinleri olarak kullanılan prefabrik tesislerin dışında yapılaşma yasak. Caretta caretta'ların üreme dönemlerinde yumurtalara zarar vermemesi için sahile kedi, köpek gibi evcil hayvanlar, akşam sekiz ile sabah sekiz arasında ise hiç kimse sokulmuyor.

İngiliz The Independent gazetesi, deniz kaplumbağası Caretta Caretta’larla ünlü İztuzu Plajı'na, dünyanın en iyi 10 kumsalı sıralamasında yer verdi. Tüm dünyanın gözdesi olan İztuzu Plajı tatil yapmak için mükemmel bir seçimdir. Kumsala yiyecek , içecek ile girilemiyor ki bu kumsalın doğal güzelliğinin bozulmaması için oldukça faydalı bir yöntemdir. Ancak kumsalın hemen gerisindeki büfede her türlü içecek ve tost sandviç gibi aperatif yiyecekleri temin edip yiyebilirsiniz. İztuzu Plajı'na gitmek için dolmuş teknelerden yararlanabilirsiniz.


Delikli Ada

Delikli Ada


Dalyan Nehir Turu

Dalyan Nehir Turu

Dalyan Kanalı’ndan İztuzu’na giden teknelerle hem doğanın güzelliğini hem de Kaunos şehrinin güzelliğini yaşıyorlar. Burada sadece tarih ve deniz değil aynı zamanda birçok endemik bitki, balık ve kuş türü var.


Aşı Koyu

Aşı Koyu


Aşı Koyu

Aşı Koyu

Dalyan’a yaklaşık yarım saat uzaklıkta bulunan ve 12 Adalar olarak bilinen yere tekneyle bir gezi yapabilirsiniz.


DÜnyaca Ünlü İztuzu Plajı Ödülleri

DÜnyaca Ünlü İztuzu Plajı Ödülleri

İztuzu plajı, doğallığı ve temizliği ile dünya çapında birçok ödül almış.

Avrupa’nın En İyi Açık Alanı, 2008 (The Times)

Avrupa'nın En İyi Plajı, 2011 (Zoover ve Meteovista)

Avrupa'nın En İyi 7. plajı, 2013 (Trip Advisor)